Metoda QR działa w 30 sekund. Daje efekt, o którym marzy każdy zmęczony mieszczuch

Sandra Skorupa
Natychmiastowa reakcja na niebezpieczeństwo i niepokój jest dla ludzi naturalna. Nasze życie jest dynamiczne, a codzienność bywa nerwowa i powoduje napięcie. To negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Stan ten można jednak kontrolować, a sposobem na to jest tzw. technika QR, czyli wyciszenie reakcji (ang. quieting response), które wyzwoli odprężenie już w 30 sekund.
Sposób na stres - technika relaksacyjna w 30 sekund unsplash.com / @elidefaria

Technika relaksacyjna QR — 30 sekund i po stresie

Lęk towarzyszy nam często, gdyż żyjemy w świecie pełnym zagrożeń, a wiadomości codziennie informują nas o wypadkach i katastrofach, trudno więc mówić o spokoju. Stres sprawia, że uwalniają się odpowiednie hormony, powodujące szybsze i mocniejsze bicie serca.

Wzrasta ciśnienie krwi i następuje jej większy przepływ do rąk, nóg oraz mózgu. W takiej sytuacji stajemy się bardziej czujni i napięci oraz gotowi do podjęcia pochopnej decyzji. Kontrolę tego stanu umożliwia technika relaksacyjna QR, powodująca wyciszenie reakcji.


1. Usiądź wygodnie, stopy ułóż płasko na podłodze, dłonie na udach.
2. Zamknij oczy na minutę.
3. Weź głęboki oddech, wstrzymaj go i zaciśnij pięść dominująca ręką.
4. Wydychaj go powoli, wyobrażając sobie poziomą linię na klatce piersiowej.
5. Podczas wydychania, wyobraź sobie, że linia przesuwa się w dół po ciele od klatki piersiowej do brzucha, ud, nóg i stóp. Podczas wydechu stopniowo, powoli rozluźnij zaciśniętą pięść.
6. Siedź chwilę i skup się na odczuwaniu swojego ciała. Powtórz to jeszcze raz lub dwa razy.

Wyniki nie muszą być natychmiastowe, a ich widoczne pojawienie się wymaga cierpliwości. Jednak rzeczywiste zmiany w organizmie zachodzą już po 30 sekundach. Technika QR wykorzystuje wspólne elementy różnych rodzajów jogi i medytacji.

Regularne ćwiczenie QR umożliwi minimalizację stresu, jedna próba nic nie da, konieczna jest cykliczność. Wyciszenie reakcji powoduje niwelację napięcia i spowolnienie rytmu serca, co istotnie wpływa na kontrolę w przypadku podjęcia pochopnej decyzji.
Źródło: psychologytoday.com