8 myśli, które miażdżą twoją siłę psychiczną. Oto jak się ich pozbyć
Co sprawia, że jesteśmy silni psychicznie? Jednym z kluczowych czynników jest umiejętność kierowania swoimi myślami, bo to właśnie prowadzony przez nas wewnętrzny monolog odpowiada za to, jak się czujemy.
1. Myślenie typu "wszystko albo nic". Czy masz skłonność do postrzegania rzeczy w kategoriach czarno-białych? Czy wszystko jest dla ciebie albo dobre, albo złe? Takie myślenie to pułapka, bo każde wydarzenie w życiu będziesz traktować wyłącznie jako sukces lub porażkę. Doceń to, co pomiędzy – czasem z pozoru negatywne wydarzenie może przynieść pozytywne skutki.
2. Uogólnianie lub generalizowanie. Łatwo jest przypomnieć sobie jedno szczególne wydarzenie i uogólnić je na całą resztę. Jeśli np. niepowodzeniem zakończył się twój ostatni związek, nie znaczy to, że każdy kolejny też okaże się porażką. Myślenie typu: "Zawsze tak postępuję", "Nigdy mi się to nie udaje" prowadzi do tego, że złe doświadczenia z jednej konkretnej sytuacji przenosisz na wszystkie inne zdarzenia.
3. Odfiltrowywanie pozytywów. "Jeśli wydarzy się dziewięć dobrych rzeczy i jedna zła, czasami odfiltrowujemy te dobre i wyolbrzymiamy tę złą" – mówi Amy Morin. Twierdzisz, np. że miałaś zły dzień, pomimo wielu pozytywnych wydarzeń, które miały miejsce. Myślenie w ten sposób, czyli odfiltrowywanie pozytywów może uniemożliwić ci realistyczne spojrzenie na sytuację.
4. Czytanie w myślach. Nigdy nie możesz być pewna, co myśli o tobie ktoś inny, jednak często jesteś przekonana, że wiesz, jak jesteś oceniana czy postrzegana. Myślenie w stylu: "Musiał pomyśleć, że jestem… dziwna/niekompetentna/smutna" prowadzi do wniosków, które niekoniecznie są oparte na rzeczywistości.
5. Myślenie w stylu katastroficznym. Czy zdarza ci się sądzić, że sytuacja jest zła/tragiczna, choć gdyby spojrzeć na nią obiektywnie, to wcale tak nie jest? Czy gdy masz np. jeden słabszy finansowo miesiąc myślisz: "Zaraz będę bankrutem". Twoje negatywne myślenie podsuwa ci katastroficzne wizje, które najczęściej nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.
6. Etykietowanie. Zwykle ma wydźwięk negatywny, zwłaszcza że etykietowanie ludzi umieszcza ich często w kategoriach, które tworzysz na podstawie pojedynczych incydentów. Zamiast np. ocenić zachowanie sąsiada i pomyśleć, że popełnił błąd, to ty w myślach przypinasz mu etykietę "idioty” czy "nieudacznika". Zwróć na to uwagę, gdy następnym razem będziesz kategoryzowała ludzi na podstawie jakiś ich wyrywkowych zachowań.
7. Personalizacja. Nawet jeśli nie uważasz, że świat kręci się wokół ciebie, większość zdarzeń i tak postrzegasz przez swój pryzmat. To normalne, tylko dlaczego często masz skłonność do negatywnych myśli? Jeśli przyjaciółka nie oddzwoni, zakładasz: "Może jest na mnie zła?". Jeśli szef jest w złym humorze myślisz: "On mnie nie lubi". Spróbuj spojrzeć na sytuację realnie i pomyśl, że mogą być różne przyczyny takiego zachowania innych, niekoniecznie związane z twoją osobą.
8. Ciągłe porównywanie. Czy twoje myśli wciąż krążą wokół porównywania się z innymi? Czy zwracasz uwagę na to, kto ma więcej, komu powodzi się lepiej, kogo związek jest bardziej udany, a czyje dzieci są zdolniejsze? Patrzysz na kogoś, kto osiągnął sukces i myślisz: "Też powinnam już być w tym miejscu". Zamiast porównywać swoje życie do innych, skup się na własnej drodze.
Gdy rozpoznasz błędy w swoim myśleniu, możesz zacząć je korygować. Poszukaj wyjątków od reguły i zbierz dowody, że twoje myśli nie są w 100 proc. prawdziwe. Twoim celem nie jest też zastąpienie negatywnych myśli nadmiernie idealistycznymi lub pozytywnymi, ale realistycznymi.
"Na początku zmiana sposobu myślenia wymaga dużego wysiłku, ale wraz z praktyką zauważysz duże zmiany – nie tylko w sposobie myślenia, ale także w sposobie odczuwania i zachowania" – twierdzi Amy Morin.
Może cię zainteresować także: "Sisu" to klucz do szczęścia i siły psychicznej! Nowy trend z Finlandii podbija świat
Źródło: psychologytoday