Zasiłek opiekuńczy znów wydłużony. Do kiedy rodzice mogą pracować zdalnie i pobierać świadczenie?

Sandra Skorupa
Rodzice, którzy nie posłaliby dziecka do placówki mimo jej otwarcia mieli zostać z niczym. Tak mówiono, gdy 6 maja miała otworzyć się część żłobków i przedszkoli. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużono wówczas do 24 maja dla wszystkich rodziców dzieci do 8. roku życia. Teraz znów przesunięto termin do 14 czerwca.
Zasiłek opiekuńczy a nieposłanie dziecka do przedszkola [Zdjęcie ilustracyjne]. FOT. LUKASZ CYNALEWSKI / AGENCJA GAZETA

Zasiłek opiekuńczy a nieposłanie dziecka do przedszkola

W mediach społecznościowych zawrzało wśród opiekunów, którzy nie zamierzali posłać dzieci do przedszkoli i żłobków od 6 maja. Chodziło nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w maju 2020 na dziecko do 8. roku życia.

Rząd ogłosił jednak, że takie świadczenie w dobie epidemii należy się również tym rodzicom, którzy zdecydują, że mimo otwarcia placówki ich dzieci zostaną w domach.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a koronawirus — do kiedy?

Epidemia koronawirusa spowodowała, że 11 marca rząd wydał oświadczenie o zamknięciu szkół i przedszkoli w całej Polsce. W związku z tym rodzice mogli korzystać z dodatkowego zasiłku na dziecko do 8. roku życia. Najpierw przysługiwało ono od 16 do 25 marca, później wydłużono do 8 kwietnia, a następnie do 26 kwietnia.


Na początku maja wydawało się, że to będzie już ostatni tydzień prawa do zasiłku opiekuńczego — z powodu otwarcia żłobków i przedszkoli. Okazało się jednak, że termin przyznawania świadczeń przedłużono jeszcze do 24 maja, czyli daty otwarcia szkół.

Jednak aktualnie premier zapowiedział, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony o kolejne 3 tygodnie tj. do 14 czerwca. – Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany nadal, także dla wszystkich tych osób, które będą musiały zostać w domu po 24 maja, czy po 1 czerwca – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Ile płatny i dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

W związku z epidemią koronawirusa zasiłek opiekuńczy przysługuje opiekunom dzieci do lat 8, którzy nie są w stanie wykonywać pracy zarobkowej z powodu konieczności osobistego opiekowania się dzieckiem. Świadczenie jest płatne 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oblicza się je za każdy dzień roboczy sprawowania opieki nad dzieckiem, a także w dni wolne od pracy.

Podstawę tę oblicza się inaczej w przypadku pracowników, a inaczej w przypadku osób osiągających przychód.

– W przypadku pracowników podstawa wymiaru zasiłku to 80% ze średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatnich 12 miesięcy, uszczuplonego o składki na ubezpieczenie społeczne, które opłaca.

– W przypadku osób osiągających przychód podstawa wymiaru zasiłku to 80% ze średniego miesięcznego przychodu z ostatnich 12 miesięcy, który trzeba jeszcze pomniejszyć o 13,71 proc.

Wniosek o wydłużenie zasiłku opiekuńczego mogą złożyć również rodzice dzieci niepełnosprawnych:

— do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
— do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.