Co ze szczepieniami w dobie pandemii? Rodzicu, nowe stanowisko PTP musisz znać!

Sandra Skorupa
Do 18 kwietnia z rekomendacji Ministerstwa Zdrowia i GIS-u szczepienia dzieci były zawieszone w związku z sytuacją epidemiologiczna w kraju. Resort dotrzymał terminu 30 dni i ogłosił wznowienie szczepień. Jednak wizyta z dzieckiem w przychodni budzi wśród wielu rodziców mieszane uczucia. W związku z dużym ryzykiem zakażenia w placówkach medycznych rodzice zostają z dziećmi w domu. Z poparciem dla zaleceń rządowych wyszło Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Krajowy Konsultant prof. Teresa Jackowska.
Szczepienia dzieci a koroanwirus - noworodki priorytetem według PTP 123rf.com

Szczepienia dzieci a koronawirus

Rząd zapowiedział wznowienie wszystkich szczepień obowiązkowych u dzieci w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Szczególnie w komunikacie uwzględniono szczepienia na oddziałach noworodkowych i pacjentów do 24 miesiąca życia, a także dzieci z chorobami przewlekłymi.

Podobny nacisk na szczepienia noworodków kładzie PTP, zaznaczając, że obecna sytuacja pokazuje, jak groźne mogą być choroby zakaźne i realizacja programów szczepień ochronnych jest bardzo ważna. W rekomendacji można przeczytać, że:

— Priorytetem powinno być szczepienie najbardziej podatnych dzieci, które w przeszłości nie otrzymały rutynowych szczepień.


Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Konsultant Krajowy rekomendują realizację szczepień ochronnych:
1. Na oddziałach noworodkowych. Noworodek matki z COVID-19 powinien zostać zaszczepiony szczepionką BCG i przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
2. Szczególnie u dzieci, które zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO) powinny być wykonane do 24 miesiąca życia, zarówno obowiązkowych, jak i zalecanych.
3. U dzieci do 18 roku życia, w miarę potrzeb pacjenta i możliwości organizacyjnych.
4. U dzieci i młodzieży, których ukończenie wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego (CHPL).
5. U dzieci z grup ryzyka, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepienia, szczególnie przeciwko pneumokokom i grypie.

Z kolei zgodnie z wytycznymi WHO PTP i Krajowy Konsultant w dziedzinie pediatrii prof. Teresa Jackowska zalecają szczepienia przeciwko krztuścowi u zdrowych kobiet w ciąży, a także przeciwko pneumokokom i grypie u osób po 60 roku życia oraz w grupach ryzyka.

Opóźnianie szczepień naraża niemowlę

PTP opiniuje również kwestię dalszego opóźniania szczepień, zaznaczając, że taka sytuacja może narazić niemowlę na poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie zachorowania na krztusiec. Poza tym może również prowadzić do trudności w realizacji PSO w związku z kumulacją wizyt.

Co z wizytami profilaktycznymi?

Nie tylko wizyta w przychodni w związku ze szczepieniem nurtuje rodziców. Wątpliwości pojawiają się również w przypadku spotkań profilaktycznych. Wówczas PTP rekomenduje, by:

— Priorytetowo traktować opiekę nad noworodkiem i niemowlęciem w pierwszych dwu latach życia. Wizyty profilaktyczne powinny być poprzedzone wywiadem epidemiologicznym (patrz szczepienia) i łączone ze szczepieniami ochronnymi. W przypadku zwolnienia, odroczenia szczepienia z innych przyczyn niż epidemiologiczne, wizyta powinna być zrealizowana. Konieczne jest bezwzględne stosowanie ogólnie zalecanych środków ochrony na terenie poradni.

Co więcej, istotną informację dla pediatrów z przedstawionej rekomendacji jest apel, by specjaliści nie czekali na telefon od pacjentów, ale sami zainicjowali kontakt. Szczególnie jeżeli chodzi o dbałość stan nie tylko fizyczny, ale także zdrowie psychiczne dzieci.
Źródło: PTP