Sprawdź, czy jesteś osobowością typu D. Nawet nie wiesz, ile to mówi o twoim zdrowiu

Iza Orlicz
Jesteś drażliwa, często się martwisz, przejmujesz się opinią innych, masz trudność z nawiązywaniem nowych znajomości, cechuje cię raczej pesymizm niż optymistyczne podejście do życia? Być może jesteś typem osobowości D i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy!
Bywasz drażliwa i pesymistycznie nastawiona do życia? Poznaj, jakim jesteś typem osobowości pixabay.com
Rodzaje osobowości zostały zidentyfikowane przez kardiologów w latach 50. XX wieku, aby pomóc w określeniu pacjentów, którzy mogą być bardziej narażeni na choroby serca.

I tak:

Typ A cechuje ludzi ambitnych lub wręcz nadmiernie ambitnych, wymagających od siebie i innych, perfekcjonistów, którzy żyją w ciągłym pośpiechu i uwielbiają rywalizację, co może przekładać się na agresję lub wrogość, przez to o wiele bardziej niż inni są narażeni na ogromny stres.

Typ B to osoby, które łatwo dostosowują się do zmieniających się warunków i sytuacji, koncentrują się bardziej na jakości życia, dlatego żyją w wolniejszym tempie. Nie denerwują się nadmiernie, przez co zwykle na co dzień są odprężeni i wyluzowani. W życiu zawodowym i osobistym stawiają na współpracę, a nie rywalizację.


Typ C to ludzie, których można opisać jako sumiennych, zdeterminowanych, wymagających, czyli podobnie jak w typie A, ale częściej odczuwają oni bezradność, pesymizm lub pod wpływem niepowodzeń tracą chęć do życia. Są bardziej cierpliwi i mniej skłonni do agresji niż osobowość typu A, potrafią też nieco lepiej uzewnętrzniać zarówno pozytywne jak i trudne emocje.

A może jesteś typem D?


Typ D jest szczególnym typem osobowości, który charakteryzuje m.in. drażliwość, zamartwianie się, strach przed odrzuceniem, brak wiary w siebie, skłonność do smutku, perspektywa pesymistyczna, niepokój. Do tego ludzie z tym typem osobowości boją się odrzucenia i osądu ze strony innych.

Mają też trudności z nawiązywaniem współpracy i poczuciem przynależności do jakieś grupy. Często jednak ludzie z osobowością typu D ukrywają swoje negatywne emocje, niekoniecznie więc zdają sobie sprawę z niektórych swoich cech. Dlatego wiele osób, gdy dowiaduje się, że jest osobowością typu D jest zaskoczonych, bo często ma inny obraz samych siebie.

Jak go rozpoznać?


Czy masz cechy osobowości typu D? Odpowiedź sobie na te kilka pytań:

Czy masz tendencję do gromadzenia emocji i ukrywania ich przed innymi?
Czy masz problem z nawiązywaniem nowych znajomości?
Czy starasz się unikać interakcji społecznych?
Czy często myślisz w sposób negatywny?
Czy często czujesz się smutny lub poirytowany?
Czy przez większość czasu jesteś w złym humorze?
Czy często się martwisz?

Jeśli masz cechy osobowości typu D, próbujesz stłumić lub ukryć wiele trudnych emocji, co może prowadzić do kłopotów ze zdrowiem (wyższe ciśnienie, choroby serca, słabszy układ odpornościowy, skłonność do lęku i depresji), ale przede wszystkim twoje cechy osobowościowe wpływają na niełatwe relacje z innymi.

Źródło: verywellmind.com