I dziecko, i wy macie dość nauki zdalnej? To rozwiązanie pozwoli wam odetchnąć

Iza Orlicz
Twoje dziecko uczy się zdalnie i ma już dosyć? Może materiału jest za dużo albo nie zawsze radzi sobie z techniczną stroną tej nowej sytuacji? Psychologowie mówią wprost: zmniejsz swoje oczekiwania w stosunku do dziecka i odpuść.
Co możesz zrobić, gdy twoje dziecko ma dość zdalnej nauki? 123rf.com
Przez epidemię koronawirusa wielu rodziców znalazło się w zupełnie nowej dla nich sytuacji. Robią coś, na co kompletnie nie są przygotowani, czyli uczą swoje dzieci w domu lub przynajmniej nadzorują to nauczanie, jednocześnie często pracując w pełnym wymiarze godzin. Ale w tej nowej rzeczywistości musi odnaleźć się też dziecko, które z dnia na dzień zostało zmuszone, by przystosować się do nowego trybu nauki.

To niesie ze sobą wiele trudności: materiału jest dużo, czasem jest on trudny i dziecko potrzebuje wsparcia osoby dorosłej, do tego często musi wysiedzieć przed komputerem lub laptopem kilka godzin, a potem poświęcić jeszcze czas na samodzielną pracę.


Jak sobie z tym radzić, gdy z jednej strony rodzic nie jest nauczycielem i brakuje mu kompetencji, czasu i cierpliwości, z drugiej strony jest dziecko, które zwyczajnie nauki zdalnej ma już dość?

Zmniejsz swoje oczekiwania i odpuść
Rada psychologów jest prosta: zamiast stresować się wyzwaniami związanymi z edukacją domową lub zamartwiać się o to, że dziecko pozostaje w tyle z materiałem, obniż poziom swoich oczekiwań w stosunku do niego. Przyszedł czas, by zaakceptować fakt, że pewnie nasze dziecko w warunkach domowych nie nauczy się tak dużo, jak w szkole.

Zmniejsz też swoje oczekiwania w stosunku do siebie. Jeśli nadal normalnie pracujesz (nawet zdalnie), a do tego masz nadzorować naukę zdalną więcej niż jednego dziecka, to zwyczajnie może się to okazać dla ciebie zbyt dużym obciążeniem. Odpuść. Możesz skontaktować się z wychowawcą dziecka i poinformować go o swojej sytuacji, by inaczej rozplanować harmonogram nauki.

Pomyśl o swoim ulubionym nauczycielu
Każdy w swoim edukacyjnym życiu miał kogoś takiego: ukochanego nauczyciela, który był wyrozumiały, miły i na którym można było polegać. W tej obecnej, trudnej dla wielu z nas sytuacji spróbuj być kimś takim dla swojego dziecka – skup się na relacji, a nie na wymaganiach. Jeśli któregoś dnia twoje dziecko nie ma siły na naukę zdalną – wykonajcie plan minimum. "Jeśli twoje dziecko jest zestresowane, i tak będzie mu ciężko się uczy" – twierdzi Kim Allen z NC State University.

Wypróbuj tablicę "odpuść to"
Pomysł jest prosty: jeśli jest jakieś zadanie, którego twoje dziecko nie chce wykonać w określonym momencie, daj mu możliwość przyklejenia go na tablicy "odpuść to". Zapisz je na kartce papieru, a następnie przejdź do kolejnego zadania. "Nie odpuszczasz go na zawsze, ale po prostu pozwalasz dziecku wrócić do niego, gdy będzie w lepszej formie, by sobie z nim poradzić" – mówi Annie Snyder, doktor psychologii edukacyjnej z McGraw-Hill Education.

Dzieci uczą się nie tylko w szkole
Wielu psychologów podkreśla, że w tej szczególnej sytuacji, w której teraz jesteśmy, nauka powinna zejść na drugi plan. Dziecko towarzyszy nam teraz w wielu czynnościach – może pomagać w sprzątaniu, gotowaniu, planowaniu posiłków, nastawianiu prania, pracach w ogrodzie i to jest też dla niego nauka.

"Możesz też wrócić do jednego z najbardziej podstawowych ćwiczeń edukacyjnych ze wszystkich – czytania. Najlepiej wspólnego, dzięki któremu przy okazji wzmocnimy i pogłębimy łączącą naszą więź" – twierdzi Kim Allen.

Źródło: huffpost.com