6 zdań, dzięki którym dziecko zrozumie, czemu służy samoizolacja. Jest jedna ważna zasada
Jak wytłumaczyć dzieciom, czemu służy samoizolacja? Jak wyjaśnić im, że spotkania z rówieśnikami nie są teraz możliwe, podobnie jak zabawa na placu zabaw? Musimy zwrócić uwagę, w jaki sposób o tym mówimy, by nie podsycać niepokoju czy lęku w dziecku.
1. "Wspólnie walczymy z tym wrogiem”. Dzieci dobrze reagują, gdy personalizujemy rzeczy trudne do zrozumienia. Lubią zabawy w dobrych i złych, w superbohaterów i złoczyńców. Możemy więc dziecku powierzyć misję walki z wirusem i wytłumaczyć, że zarazki nie mogą przeskoczyć zbyt daleko, dlatego trzeba pozostać w domu, a gdy nawet wychodzimy, to trzymać się w odpowiedniej odległości od ludzi.
2. "To możemy robić”. Kiedy opowiadamy naszym dzieciom o tej nowej rzeczywistości, ważne jest, by być konkretnym. Wytłumaczmy, czego nie możemy robić (np. spotykać się z innymi członkami rodziny, m.in. z dziadkami), ale podkreślmy też to, co możemy robić (dzwonić do rodziny, przyjaciół, koleżanek, zobaczyć ich poprzez Skype, Zoom czy FaceTime).
3. "Nie jesteśmy z tym sami”. Dziecko widzi, że zmieniła się nasza codzienność, ale gdy wytłumaczymy mu, że wszyscy muszą trzymać się tych samych zasad i w związku z tym towarzyszą nam podobne odczucia, łatwiej będzie mu zrozumieć i zaakceptować tę nową rzeczywistość.
4. "Wiele rzeczy jest takich samych”. Pokaż dziecku, że w wielu sferach waszego życia nic się zmieniło – wszystko jest takie same i znane, np. możecie jeść ulubione weekendowe śniadania, bawić się, oglądać bajki, wspólnie gotować.
5. "Jesteś bezpieczny”. Stres lub wzrost niepokoju może objawiać się u dzieci inaczej niż u dorosłych. Zwracaj uwagę na zmiany w zachowaniu swojego dziecka i gdy tylko tego potrzebuje zapewniaj go, że wszystko będzie dobrze.
6. "Co dziś robimy?”. Spróbujmy nie rozmawiać z dzieckiem, co będzie za kilka tygodni czy miesięcy, bo zarówno ono, jak i my możemy poczuć się tym przytłoczeni. Skupmy się na teraźniejszości, na tym, co będzie "dzisiaj” i co możemy zrobić w chwili obecnej.
Może cię zainteresować także: Dziecko się buntuje i bardzo chce wyjść z domu? Wiersz o "wirusie-klocku" pomoże opanować sytuację
Źródło: mother.ly