Jak ukształtować w dziecku twardy charakter? 6 kroków do wielkiej zmiany

Iza Orlicz
Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko radziło sobie w życiu – wiedziało, czego chce, potrafiło dążyć do celu i realizowało swoje plany krok po kroku. Do tego jednak potrzeba pewnej wytrwałości, determinacji, "twardszego" charakteru, dzięki któremu dziecko potrafi poradzić sobie z przeciwnościami, jakie napotka oraz z frustracją i porażkami, które są przecież nieodłącznymi elementami życia.
Jak wychować odporne psychicznie dziecko? 6 kroków fot. Unsplash
Co pozwala dzieciom odnieść sukces na różnych płaszczyznach? Psychologowie przekonują, że określone umiejętności i cechy charakteru. Niektóre z nich dzieci nabywają naturalnie, inne można pomóc im rozwinąć i wzmacniać.

O jakie konkretnie cechy chodzi? O samokontrolę, optymizm, zapał, ciekawość, wdzięczność, ale też determinację i wytrwałość, które prowadzą do ukształtowania się "twardszego", bardziej odpornego na porażki charakteru. Amerykańska psycholożka Jill Ceder przekonuje, że tych kluczowych umiejętności możemy nasze dzieci nauczyć, wystarczy wprowadzić w życie kilka ważnych zasad:


1. Pozwól dziecku znaleźć pasję
Małe dzieci nie mają zwykle sprecyzowanych zainteresowań, ale wraz z wiekiem zaczynają odkrywać swoje pasje. Niech sami wybiorą, co ich interesuje, dzięki temu mocniej się w to zaangażują, będą też bardziej zmotywowani do wysiłku, by osiągnąć zamierzony cel.

2. Nie bój się wyjść poza strefę komfortu
Jill Ceder jest zdania, że rodzice powinni zachęcać swoje dzieci do takiej aktywności, która może stanowić dla nich wyzwanie lub nawet wywoływać w nich niepokój. Oczywiście, nie chodzi o to, by robić coś na siłę, ale czasem dziecko odczuwa obawę np. przed nauką pływania, a zachęcone do tego typu aktywności, szybko przekonuje się, że to świetna zabawa i lęk był nieuzasadniony.

Dzięki próbowaniu nowych rzeczy dziecko wzmacnia wiarę w siebie. Do tego ćwiczenie rzeczy trudniejszych, które wymagają czasu i dyscypliny, uczy dzieci, by nie poddawać się, nawet gdy na sukces trzeba trochę poczekać.

3. Pozwól dziecku na frustrację
Wielu rodziców chce chronić dziecko przed negatywnymi emocjami, ale spróbuj nie "ratować” go, gdy frustruje się podczas nauki nowych umiejętności np. sportowych. Musi sam pokonać trudności, dzięki czemu stanie się bardziej odporny, nabierze też pewności siebie, że może stawić czoła różnym wyzwaniom.

Dziecko zrozumie, że nauka zdobywania nowych umiejętności nie jest zawsze prosta i łatwa, ale włożony wysiłek przynosi określone rezultaty. Dzięki temu właśnie rozwija się jego wytrwałość. Jeśli jednak twoje dziecko nie chce kontynuować jakichś zajęć, kompromisem jest zakończenie ich np. po semestrze.

4. Zwróć uwagę na sposób, w jaki rozmawiasz z dzieckiem
Kiedy pozytywnie mówisz o tym, że popełnianie błędów w dążeniu do celu jest czymś normalnym, dzieci przejmują ten tok myślenia i zaczynają postrzegać je jako naturalną składową procesu uczenia się.

5. Porażka jest w porządku.
Rozmawiaj z dzieckiem o swoich niepowodzeniach, pokaż mu na własnym przykładzie, że porażka jest wpisana w nasze życie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować ponownie. Pomóż dziecku wymyślić alternatywny plan, gdy spotyka go niepowodzenie. Elastyczność i umiejętność rozwiązywania problemów to dojrzała cecha, również kształtująca dziecięcą "twardość” charakteru.

6. Koncentruj się na wysiłku, a nie na osiągnięciach
Rozmawiajcie w pozytywny sposób o krótko- i długoterminowych celach, jak je osiągnąć, co już udało się zrobić. Chwal za włożony przez dziecko wysiłek, niech podzieli się też przed jakimi wyzwaniami stanęło i opowie, jak sobie z nimi poradziło. Zachęcaj, motywuj, bądź przykładem.

Źródło: verywellfamily.com