Wypowiedz te 3 słowa podczas kłótni. Eksperci potwierdzają, że to działa

Sandra Skorupa
Kłótnie są nieodłącznym elementem związku i często wynikają z faktu, że zależy nam na drugiej połówce. Spory można podzielić na dwa rodzaje — budujące i wyniszczające. Para powinna nauczyć się prowadzić dobre kłótnie, by poznawać wzajemne potrzeby i oczekiwania na poszczególnych etapach związku. W innym wypadku skutecznie można zniszczyć wieloletnią relację, a nawet zakończyć ją rozpadem.
Kryzys w związku - 3 słowa, które w kilka sekund zażegnają kłótnię unsplash.com / Priscilla Du Preez
Sztuka prowadzenia dobrej kłótni
Kłótnie pojawiają się nie tylko w relacjach partnerskich, ale również zawodowych, rodzinnych czy przyjacielskich. Za każdym razem trzeba temu sprostać i często najtrudniej jest przez to przebrnąć właśnie w relacji partnerskiej. Dzieje się tak, gdyż w grę wchodzą silne emocje. Niemniej w każdym wypadku nad prowadzeniem kłótni trzeba pracować i szlifować taktykę.

Podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać, to oczywiście natychmiastowa reakcja. Nie należy kumulować złości i negatywnych emocji. Najlepiej rozmowę o problemie zacząć od razu. W innym wypadku grozi nam wybuch wielkiej awantury. Obie strony powinny również się wysłuchać i pozwolić uzewnętrznić.


W wygadaniu nie chodzi jednak o punktowanie partnera zarzutami. Warto wyjaśnić emocje, jakie nam towarzyszyły w związku z daną sytuacją np. zawód, odrzucenie, kompromitacja itd. Ostatecznie powinno się dojść do kompromisu, w którym nie raz będą wymagane przeprosiny i wybaczenie. Na te działania również trzeba być otwartym, by efektywnie prowadzić dobrą kłótnię.

Wypowiedz te 3 słowa podczas kłótni
Wielu psychologów zaznacza, że jednym z najważniejszych elementów związku jest świadomość pary na temat łączącej ich więzi. Jeśli tak jest, spory pozbawione są zranień, walki i poniżenia. Są prowadzone pod egidą kompromisu. Wówczas para bierze na siebie odpowiedzialność i wyklucza z zatargu urazy i niechęć.

Nie zawsze jednak w trakcie stresującej potyczki myślimy trzeźwo. Każdemu może się zdarzyć podniesiony ton, zamknięcie na konwersację czy eskalowanie konfliktu. Wtedy mogą zadziałać te trzy słowa "ten sam zespół". Taką tezę potwierdza m.in. Dr Marine Land na łamach Huff Post.

Dlaczego "ten sam zespół" działa?
Psycholog Marine Land zaznacza, że wypowiedzenie podczas kłótni frazy "ten sam zespół" jest sygnałem, który rozpoczyna wchodzenie na drogę rozwiązywania konfliktu. Im dłużej będzie się stosować tę sztuczkę konwersacyjną, tym lepsza będzie jej skuteczność.

Poza tym te 3 słowa uspokajają obie strony konfliktu i zwracają ich uwagę na to, że jako para grają w jednej drużynie, dla której wspólnie zdobywają punkty. Nie chodzi więc o to, by strzelać sobie samobóje, ale wspólnie pokonywać przeszkody. To właśnie ma umożliwić rozmowa, którą rozpoczyna komenda "ten sam zespół", mająca prowadzić nie do wygrania kłótni za wszelką cenę, ale do jej mądrego zażegnania.