Kto jest bardziej samotny – kobiety czy mężczyźni? Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń

Iza Orlicz
Kto jest bardziej samotny – kobiety czy mężczyźni? Nowe badanie na ten temat nie pozostawiają żadnych złudzeń. Okazuje się, że opublikowane wyniki, dotyczące poczucia osamotnienia różnią się znacząco w zależności od płci.
U kobiet po 40. roku życia poziom poczucia samotności stale wzrasta, a u mężczyzn zmniejsza się Unsplash/Timon Studler
Naukowcy wzięli pod uwagę poczucie samotności badanych osób, ale też czynniki społeczno-ekonomiczne (m.in.: dzieci, małżeństwo, rozwód, wykształcenie, dochód, bezrobocie), osobowościowe (w tym kontakt z przyjaciółmi), zdrowie fizyczne. I co się okazało? Autorzy badań prowadzonych przez Tilmanna von Soest z Uniwersytetu w Oslo nie mają wątpliwości, że to właśnie kobiety są bardziej samotne niż mężczyźni.

Ekstrawertycy mają lepiej
Wyniki opublikowane przez Journal of Personality and Social Psychology pokazały jednoznacznie, że poziom samotności stale wzrastał u kobiet od 40 roku życia, podczas gdy u mężczyzn odpowiadał krzywej w kształcie litery U, z najwyższym poziomem samotności w wieku 40 i 80 lat oraz niższymi poziomami pomiędzy.


Dodatkowo z badań wynika, że ludzie stabilni emocjonalnie i o osobowości ekstrawertycznej doświadczali mniejszego poczucia stabilności niż pozostali. "Z przeanalizowanych danych wynika, że niepełnosprawność, brak współmałżonka/partnera lub wdowieństwo wiązały się natomiast z wyższym poziomem odczuwania samotności" – napisali autorzy badań.

Samotni 20-latkowie
Optymizmem nie napawają też badania dotyczące poczucia samotności pokolenia Z (obecni 20-latkowie). W teście wzięło udział 20 tys. Amerykanów, z których każdy wypełnił ankietę o nazwie "Loneliness scale".

Pokazała ona, w jakim stopniu samotność dokucza poszczególnym pokoleniom. Współcześni 20-latkowie zyskali tak wysokie wyniki, że autorzy badania stwierdzili, że stres wygenerowany przez poczucie samotności może zagrażać życiu młodych ludzi tak samo, jak wypalanie 15 papierosów dziennie. Uznano również, że samotność jest dla ich zdrowia groźniejsza niż otyłość.

Źródło: psycnet.apa.org