Było pokolenie Y, teraz czas na "pokolenie Homeland". Oto, na kogo wyrosną Twoje dzieci

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/dzieci-w-%C5%82adny-dziewczyna-ch%C5%82opiec-539976/]froot[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / froot / CC0 Public Domain
Po Baby boomers, pokoleniu X i pokoleniu Y przyszedł czas na kolejną generację. I choć nowe pokolenie nie wkracza jeszcze w dorosłe, samodzielne życie, eksperci od demografii i marketingu już teraz zastanawiają się jak nowe pokolenie, nazywane pokoleniem Homeland, iPokoleniem, czy po prostu pokoleniem Z zmieni świat, w którym nasze dzieci będą wkraczać w dorosłe życie.

Słów kilka o Millenialsach, czyli jak radzi sobie pokolenie Y
Z jednej strony Millenialsi to pewni siebie, przedsiębiorczy, dobrze wykształceni ludzie, z drugiej – zadufani w sobie, roszczeniowi egoiści. Urodzeni po 1980 roku, sami o sobie mówią, że „pracują po to, aby żyć”, a od niewolniczej pracy za średnią krajową wolą wolność, niezależność i dobrą zabawę. Nowinki technologiczne nie są im obce – świat innowacji to ich świat. Nie rozstają się z laptopami, tabletami i smartfonami, które towarzyszą im w każdej dziedzinie życia – wykorzystują je nie tylko jako narzędzie pracy, ale również jako narzędzie do podtrzymywanie więzi, o które (wbrew pozorom) pokolenie Y bardzo dba. I choć zarzuca im się, że są pokoleniem „ja!, ja!, ja!”, przyznać trzeba, że we współczesnym, zdominowanym przez nowoczesne technologie świecie, świetnie się odnajdują.A jacy będą ich następcy? Ci, którzy już powoli zaczynają deptać im po piętach? Choć o Millenialsach napisano już naprawdę dużo, publikacji o nowej generacji wciąż jak na lekarstwo.

Pokolenie Z, czyli wszystko co jest „i”
Pokolenie Z , nazywane także iPokoleniem, pokoleniem Homeland, a nawet generacją multitasking, to pokolenie urodzone po 2005 roku, choć niektóre źródła twierdzą, że nowa generacja dotyczy także tych urodzonych po 1995 roku. Jedno jest pewne – świat wirtualny i realny to dla nich ta sama rzeczywistość, a technologię mają we krwi.

Nowoczesne technologie to dla „Zetowców” żadne innowacje. Nie pamiętają świata bez elektroniki. I choć do tej pory to Millenialsów nazywano popularyzatorami najnowszych technologii, to właśnie pokolenie Z może mieć największy wpływ na współczesny świat. Laptopy, smartfony, tablety to urządzenia, które towarzyszą im od zawsze. Wyrośli pod wpływem wszystkiego co jest „i” : iPhone, iPad, iPod, a ponieważ dorastają w świecie nowoczesnych technologii – lepiej od innych pokoleń odnajdują się w wirtualnym świecie, a co za tym idzie – wiedzą gdzie i jak szukać potrzebnych informacji.

Warto podkreślić, że nowe technologie dla „Zetowców” to nie tylko sposób na rozrywkę, ale także narzędzia do zdobywania wiedzy o świecie i nauce.

Ratunku! Jestem offline!
Mówiąc o pokoleniu Z nie sposób nie wspomnieć o mediach społecznościowych. Dla „Zetowców” Facebook to podstawa, Twitter już dawno zastąpił codzienną prasę, Instagram to świetne miejsce na wrzucenie selfie, a szalone akcje z przyjaciółmi lądują oczywiście na Snapchacie. Najgorsze co może ich spotkać to brak wifi, bo bycie offline rodzi frustracje!
O pokoleniu „Zetowców” częściej pisze się źle niż dobrze. Zarzuca się im wiele – że żyją w wirtualnym świecie, że egoiści, że roszczeniowi, że sprzedają swoje życie portalom społecznościowym.

Z drugiej strony wirtualny świat, któremu są tak bezgranicznie oddani otwiera przed nimi wiele możliwości. Dzięki sieci żyją nie tylko w Polsce, ale i na świecie, są kreatywni, nawiązują liczne znajomości, a świat nauki stoi przed nimi otworem. To indywidualiści skupieni na zaspokajaniu ambicji.

Wszystko wskazuje na to, że pracoholizm „Zetowcom” nie grozi. Nie zagoszczą też długo w jednej firmie. Bardziej niż słowo „pracoholik” pasuje do nich „freelancer”. Od wysokich zarobków bardziej cenią ciekawą, pozwalającą na doskonalenie swoich umiejętności pracę.

Znaleźć złoty środek
Na to, kim „Zetowcy” zostaną w dorosłym życiu wpływ ma nie tylko postęp technologiczny i wirtualny świat, ale również (na szczęście!) najbliższe, rzeczywiste otoczenie. To, jaki świat będzie atrakcyjniejszy dla naszych pociech zależy od nas. Ważne, aby zawsze byli otwarci na ludzi i świat realny.

Pokolenie Z to generacja, która zmieni świat. Zmieni na lepsze. I nie jeden raz pozytywnie nas zaskoczy. Warto pamiętać, że świat „Zetowców” już teraz jest inny od naszego świata i chyba nie warto na siłę dopasowywać wyobrażenia o przyszłym życiu naszych dzieci do tego, które wynieśliśmy z własnych doświadczeń.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...