7 pytań "do obiadu", zamiast "jak w szkole?". Tak dowiesz się, co naprawdę słychać u twojego dziecka
Codzienny pośpiech powoduje, że niestety nie zawsze mamy czas, by usiąść i porozmawiać z naszymi dziećmi. Dobrą okazją, by pogłębić łączącą was wieź, jest rozmowa przy przynajmniej jednym wspólnym posiłku. Jakie ważne pytania warto wtedy zadać dziecku?
Amerykańska psycholożka, Megan Bailey zwraca jednak uwagę na to, by zadać dziecku właściwe pytania, z których rzeczywiście dowiesz się, w jakim jest obecnie momencie swojego życia.
1. Co interesującego, zabawnego lub trudnego zdarzyło się dzisiaj? W zależności od wieku twojego dziecka, odpowiedzi mogą być bardzo różne, ale to dobre pytanie na start. Zauważysz, że jesteś bliżej życia i spraw swojego dziecka, gdy codziennie dowiesz się, jak wyglądał jego dzień.
Megan Bailey radzi, by dzieci w wieku szkolnym zapytać np.: "Jaka była najciekawsza rzecz, której nauczyłeś się dzisiaj?”. Przy okazji dowiesz się więcej o jego obecnych zainteresowaniach lub fascynacjach.
2. Co chciałbyś usłyszeć o moim dniu? Możesz podzielić się z dzieckiem swoim sukcesem, zabawną historią, ale też opowiedzieć o sytuacji, która cię sfrustrowała. Chodzi o to, aby przekazać dziecku, że nie wszystkie dni są zawsze wspaniałe, a sprawy nie zawsze układają się po naszej myśli.
Zarazem jednak dajesz dobry przykład, dziecko uczy się, że możemy doświadczać różnych uczuć i emocji.
3. Zapytaj o konkretny przedmiot. Czego nauczyło się ostatnio na lekcjach np. z matematyki lub historii. Oczywiście nastolatki mogą nie być tak wylewne jak młodsze dzieci i nie będą chciały opowiadać szczegółowo o poszczególnych przedmiotach. Na pewno jednak otrzymasz o wiele więcej informacji niż w przypadku, gdy zadasz pytanie: "Jak było w szkole?”, na które odpowiedź zwykle brzmi: "W porządku”.
4. Czy uważasz, że matematyka lub jakikolwiek inny przedmiot jest łatwa lub zbyt trudna? Czasem dziecko wstydzi się opowiadać, że z czymś sobie nie radzi, a dzięki tak postawionemu pytaniu, dowiedz się, w jakich obszarach nauki może potrzebować dodatkowej pomocy.
5. Czy masz jakieś pytania, dotyczące tego, co dzieje się na świecie? Dzieci, również te młodsze, są często narażone na przyjęcie nadmiernej ilości negatywnych informacji (zobaczą coś w telewizji, przeczytają w internecie). Może to prowadzić do niepokoju, który zmniejszysz właśnie poprzez rozmowę i wyjaśnienie zjawisk, zachodzących w otaczającym nas świecie.
6. Z kim spędzałeś czas podczas przerw w szkole? Dzięki temu pytaniu, dowiesz się, czy dziecko radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami. "Być może straciło ostatnio przyjaciela z powodu małej sprzeczki, a ty nawet o tym nie wiesz” – mówi psycholożka Megan Bailey i podkreśla, by zachować też czujność na opowieści dzieci, które mogłyby świadczyć o zastraszaniu czy innych formach przemocy.
7. Za co jesteś dziś wdzięczny? Wspólny posiłek może być świetną okazją, aby porozmawiać o wartościach czy zasadach, którymi kierujemy się w życiu. Ważne jest, by stworzyć przyjemną atmosferę podczas jedzenia, która będzie sprzyjała swobodnej rozmowie i wymianie poglądów.
Może cię zainteresować także: O tej wychowawczej porażce nie chcemy mówić. "Życie tak wygląda tylko w filmach"
Źródło: familytoday.com