Ten poniedziałek to najbardziej depresyjny dzień w roku. Kto na tym korzysta, a kto cierpi?

Redakcja MamaDu
Badania dowodzą, że poniedziałki kojarzą nam się negatywnie, a piątki pozytywnie. Jednak trzeci poniedziałek roku ma być tym najbardziej depresyjnym, w którym nasze samopoczucie sięga dna. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie radzić z obniżonym nastrojem?
Blue Monday to rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. unsplash.com

Blue Monday 2023 – co to jest i kiedy wypada?


Blue Monday, czyli niebieski poniedziałek, wymyślił brytyjski naukowiec Cliff Arnall z Uniwersytetu w Cardiff. Na podstawie specjalnego „matematycznego” wzoru wyliczył, kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w roku. Wziął pod uwagę niekorzystne warunki pogodowe, słabą sytuację finansową, niski poziom motywacji i łamanie noworocznych postanowień.

Według niego te zmienne swój najniższy poziom osiągają właśnie w 3 poniedziałek roku, który w 2023 roku wypada 16 stycznia. Koncepcja Arnalla przez wielu naukowców jest krytykowana. Głównym argumentem jest wzięcie pod uwagę trudno mierzalnych danych. Mimo to wiele osób faktycznie uważa, że 3 poniedziałek stycznia jest dla nich wyjątkowo depresyjny. Jak sobie z tym radzą?


Promocje i wyprzedaże na Blue Monday
Zjawisko Blue Monday bez względu na to, w jakim stopniu jest zasadne, wykorzystują sprzedawcy. W 3 poniedziałek stycznia wiele sklepów zarówno stacjonarnych, jak i internetowych oferuje różne promocje. To zabieg marketingowy, który działa na klientów wierzących w niebieski poniedziałek. Zakupy po promocyjnych cenach dla wielu osób są źródłem pozytywnych emocji.

Dlaczego w poniedziałki czujemy się tak źle?


[/b]Kanadyjska firma Leger360 sporządziła raport dotyczący Blue Monday, który podkreśla sytuację finansową w styczniu. To zjawisko najczęściej miało dotykać badanych w wieku 18-44 lat. Respondenci głównie uświadamiają sobie wówczas słabe położenie materialne.

Co 4 osoba zauważa, że nie ma funduszy na realizację planów wakacyjnych, a co 5, że jej środki na koncie oszczędnościowym są niższe niż zadłużenie na karcie kredytowej. Negatywne uczucia pojawiają się również z powodu niedotrzymanych postanowień i styczniowe wezwania do opłaty rachunków.

Co więcej, badania Okayama University Medical School dowodzą, że poniedziałki w ogóle mają negatywny wydźwięk. Naukowcy doszli do takiego wniosku, biorąc pod uwagę statystyki dotyczące samobójstw. Okazuje się, że w pierwszy dzień tygodnia jest ich średnio 1,5 raza więcej niż normalnie. Ma to bezpośredni związek z rozpoczęciem pracy, gdyż w Izraelu, gdzie nowy tydzień zaczyna się niedzielą, to właśnie w tym dniu najczęściej dochodzi do takich wypadków.

Z jednej strony działania marketingowe rzeczywiście mogą pomóc poprawić humor osobom mającym problemy z niskim samopoczuciem w Blue Monday, czy w poniedziałki w ogóle. Jednak z drugiej, czy takie wykorzystywanie „najbardziej depresyjnego dnia roku” nie wzmaga jeszcze gorszego samopoczucia, bo czy faktycznie lekarstwem na depresję mogą być promocje? W takim wypadku lepiej skorzystać z pomocy specjalisty.