Dla tych dzieci Sylwester to męczarnia. 5 sposobów, które pomogą ci uniknąć ataku paniki

Sandra Skorupa
Na Nowy Rok ze zniecierpliwieniem czeka większość z nas. Tradycyjnie pod koniec grudnia co chwilę słychać wystrzały fajerwerków, które nieraz potrafią nas wystraszyć. Petardy wyzwalają silny atak paniki szczególnie u dzieci z autyzmem. Dlatego ich rodzice muszą się do tego specjalnie przygotować, a my... możemy z wystrzałów zrezygnować.
Dziecko z autyzmem a fajerwerki. Jak przygotować się na Sylwestra? pexels.com
Problemy rodziców dzieci z autyzmem
Rodzice dzieci z autyzmem nie mają łatwo. Ich pociechy są wrażliwe na hałas, niespodzianki i zamykają się we własnym świecie. Zdarza się, że pod wpływem silnego bodźca reagują bardzo impulsywnie.

Ludzie nie mają jednak często świadomości, że to nietypowe zachowanie ma związek z zaburzeniami mózgu. Wówczas oceniają malucha oraz jego rodziców bardzo krytycznie i niesprawiedliwie, wylewając przy tym na głos wiele krytycznych uwag.

Bolesny Sylwester
Osoby z autyzmem na co dzień starają się często unikać miejsc publicznych, a w Nowy Rok szczególnie. W ten dzień na mieście wiele się dzieje, jest głośno i za każdym rogiem może czyhać niepożądana niespodzianka w postaci rozbijanych butelek, gniecionych puszek czy eksplozji petard. Dla autystyka taki chaos jest nie do zniesienia.


W związku z tym spędzanie Sylwestra na mieście mogłoby zakończyć się niebezpiecznie i samo świętowanie byłoby dla takiej osoby bolesne. Nie oznacza to jednak, że autystyczne dzieci muszą zrezygnować ze świętowania Nowego Roku. Brytyjskie Centrum Zdrowia Elysium Healthcare podaje kilka zaleceń, które mają ułatwić dzieciom spokojną celebrację:

1. Minimalizacja niespodzianek
Dziecko musi być dokładnie poinformowane, na czym polega Sylwester, jak i dlaczego ludzie go w tak huczny sposób świętują. Trzeba również nakreślić, co pojawi się na noworocznej celebracji organizowanej dla dziecka oraz gdzie ona się odbędzie, kto został zaproszony i co będzie się działo. Należy w jak największym stopniu wyeliminować niespodzianki.

2. Obejrzyjcie sylwestra w Internecie
Należy wcześniej oswoić dziecko z sylwestrowymi zwyczajami. Szczególnie z fajerwerkami i wystrzałami szampańskich korków czy dźwiękami rozwijanych trąbek. Jeśli autystyk usłyszy podobne hałasy zawczasu, 31 grudnia będzie już je znał i może się ich mniej bać.

3. Stwórz cichą przestrzeń
Jeśli mieszkacie blisko rynku lub miejsca, w którym będzie odbywała się główna impreza sylwestrowa, warto opuścić mieszkanie. Najlepiej przenieść się na ten czas w jakieś ustronne miejsce do rodziców lub przyjaciół. Tam jednak też mogą nas czekać niespodzianki, dlatego w okolicach północy warto szczelnie zamknąć okna, by zminimalizować głośność wystrzeliwanych petard.

4. Zaangażuj dziecko w przygotowania
Na Nowy Rok często dekorujemy mieszkania i przygotowujemy wyśmienite potrawy. W takie działania powinno się zaangażować również swoje dziecko, by nie było zaskoczone pojawieniem się chaotycznych dla niego łańcuszków czy świateł lub niepokojących nieznanych potraw.

5. Stwórz bańkę komfortu
Podczas zabawy wszyscy powinni czuć się komfortowo. Każdy ma inny gust i jeżeli tworzy się na wieczór specjalną playlistę, warto zawrzeć w niej ulubione utwory dziecka. Szczególnie sprawdzą się te, które działają na nie uspokajająco. Nowy Rok to również okazja do przebierania się. Trzeba zwrócić uwagę na to, by strój dziecka nie uwierał, nie cisnął i nie powodował uczucia "gryzienia".

Ciekawym sposobem może być również zorganizowanie imprezy nieco wcześniej i przestawić w domu zegarki. Wtedy dziecko Nowy Rok można celebrować np. o godzinie 21, a w najhuczniejszych momentach położyć się spać.