W XXI wieku o seksie fantazjujemy odważniej. Sprawdź, czy idziesz z duchem czasu

Sandra Skorupa
Fantazje erotyczne towarzyszą nam nie od dziś, o czym świadczą zapisy z różnych ksiąg, motywy poligamicznych aktów przedstawione na wiekowych dziełach sztuki, czy starożytnych inskrypcjach i egipskich reliefach. Zmiany społeczne przynoszą jednak nowe wyobrażenie o seksie.
Najpopularniejsze fantazje erotyczne unsplash.com / Jan Zhukov @privetjan
Czy fantazje erotyczne są normalne?
Wielu wydaje się, że nie i wstydzą się o nich mówić. Psychologowie jednak zgodnie przyznają, że wszyscy mają fantazje i to zupełnie normalne. Podobnie niczym niezwykłym nie jest sen o seksie w przebieralni, czy stosunku z osobą tej samej płci. Co więcej, z wiekiem może pojawiać się ich jeszcze więcej, a to dlatego, by uczynić związek bardziej podniecającym.

Fantazjowanie przede wszystkim powinno sprawiać przyjemność. Niepokoić należy się jednak wtedy, gdy nieustannie zaprząta nam ono głowę i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, do momentu, gdy danego pragnienia nie spełnimy.


Po chwilowej uldze może pojawiać się kolejna trapiąca erotyczna myśl, którą będzie się chciało spełnić tu i teraz. Taka sytuacja może wskazywać na obsesję i może wymagać specjalistycznej konsultacji.

Najpopularniejsze fantazje erotyczne XXI wieku
Jak dowiadujemy się z Psychology Today psycholog dr Justin J Lehmiller zapytał 4175 badanych o fantazje seksualne. Pozwolił on ludziom szczegółowo i własnymi słowami opisać pragnienia, a następnie wyszukał 7 głównych kategorii, w których marzą o seksie.

1. Seks z wieloma partnerami

2. Władza, kontrola i ostry seks

3. Nowość, przygoda i różnorodność

4. Akty tabu — uznawane za parafilie seksualne (np. fetyszyzm, ekshibicjonizm)

5. Pasja, romans, intymność — zaspokojenie potrzeb emocjonalnych

6. Związki niemonogamiczne — swinging, poliamoria

7. Homoerotyzm.

O ile w większości przypadków mężczyźni i kobiety mieli bardzo podobne fantazje, o tyle inaczej kwestia wygląda w przypadku homoerotyzmu i aktach tabu. Za tym pierwszym pragnieniem zdecydowanie częściej opowiadały się kobiety. Natomiast fetysz to kwestia, która bardziej pociąga facetów.
Najpopularniejsze fantazje seksualneSex and Psychology
Fantazje erotyczne, a zmiany społeczne
Niewątpliwie jednymi z najnowszych fantazji, związanych ze zmianami społecznymi są inwencje o swingingu i homoerotyzmie. O pierwszym zjawisku słyszy się ostatnio coraz częściej, a to za sprawą jego przedstawicieli swingersów, którzy walczą o swoje miejsce w przestrzeni publicznej. Efekty są takie, że na całym świecie, a w tym w Polsce powstają tzw. kluby swingerskie.

Cała zabawa polega na tym, że pary w stałych związkach uprawiają seks z inną parą lub nawet kilkoma innymi — nieznajomymi. Praktykujący przekonują, że takie działanie ma wzmacniać ich więzi i jest dowodem na bezgraniczne zaufanie w relacji.

Oczywiście mogą się wiązać z tym pewne zagrożenia jak wyrzuty sumienia czy zauroczenie inną osobą. Jednak trend zdaje się mieć dobrze, gdyż pod Warszawą funkcjonują już dwa takie kluby Euphoria Swingers Club oraz Usta Swingers Club.

Homoerotyzm
Inną fantazją na miarę XXI wieku jest homoerotyzm. Wiele tego typu motywów przedstawiali w swych dziełach sztuki artyści już XVI wieku m.in. Leonardo da Vinci, Michał Anioł, czy Aleksander Lesser. Rzeczywiście jednak z coraz większym rozwojem i poparciem środowisk LGBT, sam homoerotyzm przestaje być czymś wstydliwym. Od homoseksualizmu różni się on tym, że jest jedynie chwilowym pożądaniem do osoby tej samej płci i nie ma związku z orientacją seksualną.

Tego typu przykładem może być amerykański polityk Eric Massa. Kongresemn uważa się za osobę heteroseksualną i ma żonę oraz dzieci. Jednak przez wielu jest wytykany palcami, jakoby ukrywał swoje skłonności homoseksualne. To dlatego, że nie szczędzi współpracownikom szczodrych uścisków i częstych podtekstów, przekraczających granicę flirtu.

Sprawa jest jednak kontrowersyjna, bo nie raz postawiono mu zarzuty o molestowanie seksualne. Jedynak to oczywiste, że jako osoba publiczna nie może sobie otwarcie pozwolić na takie zachowanie.