Nie pozwala synowi zadawać się z kolegą gejem. "Chcę, żeby był normalny"

Matka boi się, że jej syn będzie gejem. Obalamy mity o osobach LGBT.
Matka boi się, że jej syn będzie gejem. Obalamy mity o osobach LGBT. pixabay.com
Czy chłopiec wychowany przez dwóch gejów będzie gejem? Czy homoseksualizm można leczyć? Rozprawiamy się z mitami dotyczącymi osób LGBT i uspokajamy rodziców.

Po publikacji historii 3,5-latka z pomalowanymi na czerwono paznokciami napisała do nas mama 14-letniego Jasia. W liście przyznała, że nie chce oceniać postawy mamy 3,5-latka, ale ona nigdy by się na coś takiego nie zgodziła. Powód? Nie chce, żeby jej syn był gejem i robi wszystko, żeby tego uniknąć. Jeden z kolegów Jasia otwarcie mówi, że jest gejem. Chodzą razem do klasy, jednak pani Kasia nie pozwala synowi spędzać z nim czasu. – Nie jestem homofobką, jestem otwarta, wykształcona. Ale to jest mój syn, moje dziecko. Tamten chłopiec dobrze się uczy, znam jego rodziców. To jest jednak coś, z czym nie mogę walczyć. Nie chcę, żeby mój syn był taki. Chcę, żeby był normalny – pisze pani Kasia.

Takie poglądy nie są rzadkością. Wielu rodziców myśli podobnie – deklarują, że są otwarci, że nie mają nic przeciwko gejom i lesbijkom, jednak nie chcą, żeby ich dzieci były homoseksualne.

Homoseksualizm to choroba?
W Polsce żyje około 2 mln osób LGBT – lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Homoseksualność i bisekusalność to nie choroby. To cechy takie same jak praworęczność czy leworęczność albo kolor oczu. Orientacja seksualna nie ma żadnego wpływu na wyniki w nauce, relacje z innymi ludźmi, uczucia i emocje. 17 maja 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z listy chorób. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. Skoro homoseksualność nie jest chorobą, nie można jej leczyć, nie można jej zmienić. Nie wiadomo, co sprawia, że ktoś jest heteroseksualny lub homoseksualny, nie dowiedziono istnienia „genu homoseksualności”. To, czego naukowcy są pewni, to to, że nie można wpłynąć na zmianę orientacji.
Polskie Towarzystwo Seksuologiczne
"Tęcza pod lupą"

Orientacja seksualna nie podlega możliwości dowolnego kształtowania zgodnie z kulturowo-społecznymi oczekiwaniami, nie jest kwestią wyboru lub mody.

Kiedy chłopiec wie, że jest gejem?
57 proc. osób homo- lub biseksualnych odkrywa swoją orientację między 11. a 15. rokiem życia. 21 proc. między 6. a 10. rokiem życia, 14 proc. – 16. a 20., a po 4 proc. między 3. a 5. rokiem życia lub po ukończeniu 20 lat. Dla wielu osób homoseksualność jest „nienaturalna”, jednak wszystko to, co stworzyła natura, jest naturalne. Osoby LGBT żyją na całym świecie, w każdej kulturze. Od osób heteroseksualnych różni je jedno – zakochują się w osobach tej samej płci. Tylko tyle, dla niektórych „aż” tyle.

Gdy twoje dziecko mówi, że jest gejem/lesbijką
Gdy dziecko wyjawia przed rodzicem swoją orientację seksualną, rodzic powinien być dumny. Nie dlatego, że jego dziecko jest gejem czy lesbijką, ale dumny z siebie i swoich metod wychowawczych. Dziecko mu zaufało, zdradziło swój „wielki sekret”. Zdenerwowanie i strach rodzica są zrozumiałe, jednak powinien zrobić wszystko, żeby jego dziecko czuło się akceptowane. Gdy dziecko „wychodzi z szafy”, czyli dokonuje przed rodzicem coming outu, jest równie zdenerwowane, jak rodzic. Potrzebuje wtedy tylko jednego: słów „kocham cię takim, jakim jesteś”.


Czy dziewczynka wychowana przez dwie lesbijki będzie lesbijką?
Nie, podobnie jak chłopiec gej wychowywany przez rodziców hetero nie jest hetero. Orientacja seksualna rodziców nie ma wpływu na orientację seksualną dziecka. W Polsce ok. 50 tys. dzieci wychowuje się w tzw. tęczowych rodzinach, czyli rodzinach, w których rodzice są tej samej płci. Każda rodzina jest różna i każdy człowiek ma inne potrzeby. Wiele kobiet heteroseksualnych nie chce mieć dzieci, tak jak wiele kobiet homo- czy biseksualnych o nich marzy. Osoby LGBT, tak jak osoby heteroseksualne, zakładają rodziny i powinny mieć do tego takie samo prawo.
Polskie Towarzystwo Seksuologiczne
"Tęcza pod lupą"

Związki osób biseksualnych i homoseksualnych, podobnie jak zakładane przez nie rodziny, są w Polsce faktem. Uważamy, że konieczne jest umożliwienie formalizacji związków osób tej samej płci, zapewniając im tym samym ochronę prawną.Czas skończyć z mitami i stereotypami
W najnowszej publikacji Kampanii Przeciw Homofobii „Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT, ale boicie się zapytać” Cecylia Jakubczak i Mirosława Makuchowska rozprawiają się z mitami dotyczącymi osób LGBT. W 13 krótkich rozdziałach autorki podjęły próbę udzielania odpowiedzi na każde, nawet najtrudniejsze pytanie dotyczące lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Książka napisana jest prostym językiem, zawiera prawdziwe historie, zdjęcia i ilustracje. To poradnik dla każdego, kto chce dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest homoseksualność, jak traktować osoby LGBT. To poradnik dla rodziców, którzy boją się, że ich dziecko może być homo- czy biseksualne, ale też dobre źródło informacji dla rodziców, nauczycieli czy uczniów dla tych, którzy chcą skończyć z mitami dotyczącymi orientacji i tożsamości płciowych. „Tęczę pod lupą” można pobrać bezpłatnie ze strony www.kph.org.pl.

Źródło: Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT, ale boicie się zapytać
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE