Przepytali tysiące kobiet i wprowadzili potrzebne zmiany. 6 szpitalnych decyzji to udowadnia

Katarzyna Chudzik
Fundacja Rodzić po Ludzku działa na rzecz poprawy standardów opieki okołoporodowej już od 1996 roku. I choć wiele jest jeszcze do zrobienia, to trzeba jej twórczyniom przyznać, że 20 lat temu Polki rodziły w znacznie gorszych warunkach niż dziś.
Rodzenie w Otwocku jest już bardziej komfortowe niż rok temu 123rf.com
Od 1 stycznia 2019 roku w szpitalach obowiązuje Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej, o którego plusach i minusach możecie przeczytać tutaj. Nie każdy szpital się do nich jednak stosuje: jakiś czas temu Fundacja Rodzić po Ludzku opracowała ankietę "Głos matek ma moc zmiany", którą wypełniły tysiące kobiet. Dzięki jej wynikom fundacja wie, w których szpitalach łamane są prawa pacjenta oraz Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej, a co za tym idzie – może podejmować interwencje. Jedną z ostatnich podjęła w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku.


Okazało się, że od tego czasu Polki są z tego centrum zadowolone, bo szpital podjął aż 6 działań:

1. Zaczął ubiegać się o prestiżowy certyfikat "Szpital Przyjazny Dziecku"
2. Umożliwił kobietom rodzenie w sali jednoosobowej – do tej pory niedostępnej
3. Realizuje kontakt "skóra do skóry" przy każdym porodzie
4. Zaplanował serię szkoleń wewnętrznych z obszaru laktacji i opieki nad noworodkiem dla personelu
5. Zadbał o odpowiednią informację wizualną na oddziale odnośnie do praw kobiet
6. Od września prowadzi stały, anonimowy monitoring opieki okołoporodowej, a wyniki są analizowane i pomagają w podejmowaniu kolejnych kroków naprawczych

I liczy na dalszą współpracę z Fundacją Rodzić po Ludzku. Jak widać głos matek rzeczywiście ma znaczenie. Jeśli więc rodziłyście w ostatnim czasie – wypełnijcie ankietę, jeśli rodzicie niebawem – przyjrzyjcie się jej wynikom.