Owsiak jedną decyzją umożliwił rodzicom bezcenny kontakt z dziećmi. Rządu nie było na to stać?

WOŚP podarował ICZMP 30 foteli do kangurowania
WOŚP podarował ICZMP 30 foteli do kangurowania Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Kontakt "skóra do skóry", naturalna bliskość tuż po porodzie ma niezwykłą moc i wielkie znaczenie dla dziecka. Jednak nie zawsze jest to proste – kiedy rodzą się wcześniaki lub dzieci z problemami zdrowotnymi wymagane są szczególne warunki. Dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do Kliniki Neonatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi trafiło właśnie 30 specjalnych foteli do kangurowania.


– To nie jest tylko wygodny mebel. To urządzenie, które pozwala matce i maleńkiemu, często choremu dziecku spędzać wspólnie pierwsze dni życia. A ten kontakt jest bezcenny – mówi prof. Ewa Gulczyńska, kierownik kliniki w rozmowie z łódzką "Wyborczą".

Fotele przystosowane są do potrzeb mam nawet po ciężkich porodach, w tym po cesarskim cięciu. Ponadto ich użytek jest wygodny w warunkach szpitalnych – łatwo je odkazić, czy umyć.

Dla małych pacjentów to wielki dar. – Nasi pacjenci to często dzieci urodzone przedwcześnie, wiele z nich ma poważne problemy zdrowotne. Naszym zadaniem jest nie tylko leczyć, ale także dbać o komfort takich maluchów, starać się zapewnić im wszystko, co najlepsze – mówi w rozmowie z "Wyborczą" Wiola Cedrowska, pielęgniarka.

"To, co najlepsze" to w przypadku noworodków bardzo często po prostu kontakt z mamą. Wiele dekad temu udowodniono, że bliskość pomaga dziecku przeżyć, a kangurowanie miewa moc uzdrowicielską. Zapach, dotyk i ciepło mamy leczą, "czasem bardziej niż najbardziej zaawansowane procedury medyczne" – stwierdza Cedrowska.


W fotelu mamy, a także tatusiowie, mogą odpocząć z dziećmi, poprzytulać się, nakarmić malucha. Ta codzienne praktyka powinna trwać nie krócej niż godzinę. Dzięki WOŚP teraz w ICZMP jest to możliwe dla wielu rodziców jednocześnie w perfekcyjnych warunkach.

Fotele to nie pierwszy prezent dla Instytutu. Wcześniej fundacja Jurka Owsiaka ofiarowała m.in. aparaty do przesiewowego badania słuchu noworodków, urządzenia do nieinwazyjnego wspomagania oddechu, czy inkubator do wykonywania rezonansu magnetycznego.

– Każdy prezent nas cieszy, bo pozwala nam na jeszcze lepszą pracę. Niektóre urządzenia wprost przekładają się na leczenie, inne – jak fotele do kangurowania – poprawiają komfort rodziców naszych małych pacjentów. Warto o tym pamiętać, bo zbliża się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – podsumowuje w rozmowie z "Wyborczą" prof. Gulczyńska.
Źródło: lodz.wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE