Co roku jesienią źle się czujesz? Może to być objaw często bagatelizowanej choroby

Sandra Skorupa
Problemy ze wstawaniem, brak chęci do spotkań ze znajomymi i trudności z wykonywaniem codziennej pracy – te objawy mogą się nasilać w okresie jesienno-zimowym. Nie należy ich lekceważyć, gdyż to pierwsze sygnały mogące świadczyć o depresji sezonowej.
Depresja sezonowa – na czym polega? pexels.com / Craig Adderley
Depresja sezonowa
Spadek temperatury i deszczowe dni u wielu osób powodują tzw. zwolnienie obrotów i obniżenie poziomu samopoczucia. Mogą one mieć związek z depresją sezonową, inaczej zwaną też depresją zimową (SAD ang. Seasonal Affective Disorder). Pojawia się ona w określonych 90-dniowych okresach roku. Tej odmiany nie należy w żaden sposób traktować ulgowo, bo aż w 33-44 proc. rozwija się do depresji głównej.
Cases of depressive disorder (millions), by WHO RegionDepression and Other Common Mental Disorders WHO
Czy masz depresję sezonową?
Dane ONZ pokazują, że na depresję cierpi aż 300 mln osób. W Polsce przypadków z zaburzeniami depresyjnymi jest ok. 1,8 mln. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest powszechnym zjawiskiem, charakteryzującym się:
– uporczywym smutkiem;
– utratą zainteresowania do lubianych czynności;
– niezdolnością do wykonywania codziennych czynności przez co najmniej dwa tygodnie.


Inne objawy depresji to:
– utrata energii
– zmiana apetytu
– spanie mniej/więcej
– niepokój
– niezdecydowanie
– niepokój
– poczucie bezwartościowości
– poczucia winy lub beznadziejności
– myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie.

O depresji sezonowej możemy mówić, gdy objawy występują codziennie lub prawie codziennie, trwają co najmniej dwa tygodnie i powtarzają się cyklicznie przez minimum dwa lata.

1. Zwiększ aktywność fizyczną
Jednym z ważniejszych elementów wspierających leczenie depresji jest aktywność fizyczna. Światowa Organizacja Zdrowia osobom z depresją zaleca 45 minut ruchu 3 razy w tygodniu. Wysiłek pobudza krążenie i powoduje produkcję hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia i poprawę samopoczucia m.in. endorfiny i serotoninę.

Nie chodzi jednak o to, by biegać po kilka kilometrów w deszczu i wietrze. Wystarczy zacząć od szybszych i dłuższych spacerów z psem. Można również wysiąść jeden przystanek wcześniej od celu, a resztę drogi przejść pieszo.

2. Poznaj kogoś
Towarzystwo drugiej osoby może być również bardzo pomocne w łagodzeniu objawów. Co jednak gdy prawdziwych znajomych można policzyć na palcach jednej ręki i w dodatku żaden nie ma czasu? Wówczas trzeba kogoś poznać i doskonałymi do tego miejscami mogą okazać się te związane z własnymi zainteresowaniami.

Jeśli ktoś jest fanem dobrej literatury, to może wziąć udział w tematycznych spotkaniach bibliotecznych. Zwolennicy rozmów o życiu, kulturze i filozofii znajdą w sieci wiele klubów dyskusyjnych, a Organizacje Pożytku Publicznego aranżują wiele warsztatów oraz konferencji. Z kolei ci, którzy zaczynają przygodę ze wspomnianą aktywnością fizyczną, mogą skorzystać z zajęć grupowych w klubach fitness.

Dla innych pomocne mogą okazać się internetowe grupy wsparcia, na których po prostu można poznać kogoś z podobnymi problemami i porozmawiać.

3. Zadbaj o dobre oświetlenie mieszkania
Na jesień i zimę warto wymienić lampy. To nie żart, bo światło reguluje wewnętrzny zegar biologiczny i wpływa na wydzielanie hormonów. Dlatego, jeśli w okresie jesienno-zimowym wyjdzie słońce, to warto z niego skorzystać. Ma ono natężenie 100 tys. luksów, z kolei zwykłe domowe żarówki jedynie kilkaset.

Specjalne lampy antydepresyjne, używane w światłoterapii mają kilka tysięcy luksów. Już taka wartość skutecznie może wpłynąć na poprawę samopoczucia. Należy przy takim świetle w ustalonych przez lekarza porach i czasie wykonywać zwykłe czynności jak np. czytanie, pisanie, czy rozwiązywanie krzyżówek.

4. Idź na koncert
Do walki z depresją sezonową nie zawsze wystarczy jedno rozwiązanie. Więcej ruchu, lepszy wygląd i nowi znajomi to pretekst do tego, by pójść na koncert. Warto zarezerwować sobie jeden z dni wolnych właśnie na taką rozrywkę. Muzyce na żywo często towarzyszą ogromne emocje.

Poza tym taki wypad to kolejna możliwość poznania nowych ludzi i oderwania się od rzeczywistości.

5. Obejrzyj stand-up
Ostatnio w Polsce dużą popularnością cieszy się stand-up. To rodzaj artystycznego performance'u o komediowym charakterze. Nie jest to wcale tania komedia, czy kabaret, a obecnie naprawdę zabawna i prawdziwa forma rozrywki. Dowodem na to jest fakt, że ostatnio na rodzimych scenach pojawiło się kilku naprawdę dobrych stand-uperów.

6. Doceniaj i notuj małe rzeczy
Zacznij prowadzić notatnik, w którym zapiszesz pozytywne drobiazgi. W ciągu dnia pojawia się wiele trudnych do rozwiązania spraw. Często powodują one ogromne emocje i nie sposób o nich szybko zapomnieć. Wówczas warto wypisać te drobne rzeczy np. skorzystanie z promocji w sklepie i zaoszczędzenie, mniejszy niż na ogół korek uliczny, czy dobre oceny dziecka. Takie działanie pozwala spojrzeć inaczej na świat i wywołać natychmiast pozytywne skojarzenia, które uciszą te negatywne.

7. Zmień otoczenie
Doskonałą formą odskoczni jest zmiana otoczenia. Jeśli mieszkasz w mieście, wyrwij się na weekend w miejsce, gdzie jest dużo ciszej. Dzięki temu można poukładać w głowie wiele spraw. Z kolei obcowanie z przyrodą wpływa uspokajająco. Osoby mieszkające na wsi mogą udać się dla odmiany do dużego miasta. Wtedy trochę się ożywią i nabiorą dynamiki.

8. Odśwież garderobę
Ciemna szafa nie sprzyja poprawie samopoczucia. Z kolei jasne kolory generują dobrą energię i dają poczucie świeżości. Warto więc odświeżyć nieco garderobę i spróbować wybrać również coś bardziej szalonego z nietypowymi wzorami. Poza tym samo robienie zakupów może być dla wielu osób bardzo przyjemne, a przy okazji uspokajające.

9. Zaplanuj czas do wiosny
Brak planu może powodować poczucie niepewności. Stworzenie planu na okres jesienno-zimowy pomoże przetrwać ten proces w pewnym poczuci stabilności. Takie działanie sprawia, że te chłodne i wietrzne pory roku mamy w garści i wiemy, co będziemy robić kolejno w listopadzie, styczniu i lutym.

W takim planie można uwzględnić rzeczy, które należy wykonać etapowo i każdego miesiąca będzie się im poświęcać pewną część czasu, a na wiosnę będą tego efekty. Można zacząć malować obraz, szyć, czy uczyć się języka obcego. Poza tym warto w planie dokładnie zaznaczyć dni, w których pojedzie się na zakupy, wyjdzie do kina, czy spotka ze znajomymi.

10. Jedz smacznie i pij wyjątkowo
Wyjątkowe potrawy i napoje potrafią znacznie poprawić samopoczucie. Jesień to okres, w którym pojawia się wiele sezonowych produktów. Warto je wykorzystać, by samemu przygotować domowe obiady i przetwory. Wówczas doskonale sprawdzą się ciepłe kompoty, pikantne zupy, czy słodkie powidła. W momencie jednak, gdy brakuje czasu na przygotowanie takiego posiłku, należy nam się, by sprawić sobie przyjemność i zjeść kolację na mieście.

Depresja jest poważną chorobą, którą należy leczyć pod okiem specjalistów. Jeżeli obserwujesz u siebie objawy, które cię niepokoją, czujesz, że nie radzisz sobie ze swoimi stanami i emocjami, skorzystaj z pomocy lekarza. Powyższe porady nie są "lekarstwem" na depresję.
Źródło: psychologia.edu.pl