Co się stanie, gdy codziennie wypijesz szklankę soku z dyni? Przyda się zwłaszcza po chorobie

Babcia Aniela
Dawniej mamy i babcie zalecały picie soku z dyni przed snem. Z dodatkiem cynamonu i miodu miał on tworzyć napój kojący, regenerujący i pozwalający spokojnie zasnąć po ciężkim dniu lub w chorobie. Teraz dynia dla dzieci to przede wszystkim zabawny gadżet na Halloween. Jednak uczeni dowiedli, że dynia ma wiele cennych składników i należy ją doceniać nie tylko ze względu na jej wyjątkową urodę.
Jak przygotować sok z dyni? fot. Unsplash
Dynia: właściwości i działanie
Dynia od zawsze polecana jest na wątrobę i nerki. Regularne picie soku z dyni pomaga zapobiegać kamicy nerkowej i oczyścić organizm z toksyn. Poza tym to element profilaktyki miażdżycy. Dzięki sokowi z dyni wspomagamy utrzymywanie w dobrym stanie żył i tętnic, a to z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału i udaru.

Sok z dyni działa moczopędnie, zatem sprawdzi się jako wsparcie przy leczeniu infekcji układu moczowego. Ponadto obniża ciśnienie, uspokaja i wycisza. Ma również dobry wpływ na poziom cukru we krwi.

Dynia wspomaga odchudzanie ze względu na zawartość błonnika. Jednym w tym wypadku warto zaznaczyć, że dwa razy więcej błonnika zawiera miąższ dyni ugotowanej w stosunku do dyni surowej.


Zawarte w dyni witaminy i składniki mineralne (witamina C, A, E. K i B6, kwas foliowy, niacyna, ryboflawina, tiamina, wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk oraz sód) odpowiadają również za niezwykłe działanie na skórę i włosy. Jesień to idealny czas, by zadbać o urodę. Od zawsze wiadomo, że marchew i dynia są na to najlepsze, jednak dynia ma beta-karotenu więcej!

Jaką dynię wybrać?
Najcenniejsze są odmiany, które mają ciemny miąższ. Taką jest np. powszechnie znana i dostępna dynia hokkaido. Jest mała i ma dość miękką skórę, w związku z czym nie zmarnujemy dużo najcenniejszych składników.

Jeśli nie kupujecie dyni w całości, lecz w kawałkach, porównajcie je i wybierzcie najciemniejszy.

Sok z dyni – przepis
Do przygotowania soku z surowej dyni będzie potrzebna sokowirówka. Inaczej niestety tego nie obejdziemy. Wówczas wystarczy przepuścić przez sprzęt odpowiednia ilość warzywa. Można od razu połączyć dynię np. z jabłkiem czy marchwią.

Do przygotowania soku z gotowanej dyni należy zetrzeć dynię na tarce i zalać wiórki dyniowe szklanką wody. Stawiamy dynię na gazie i zagotowujemy lub czekamy do momentu, w którym dynia będzie miękka (wiele zależy od rodzaju dyni i grubości wiórków). Następnie blendujemy dynię i sok gotowy!

Pierwszy przepis sprawdzi się jako zdrowy napój na przeczyszczenie i wzrost odporności oraz sposób na powrót do formy po chorobie. Drugi przepis z miodem i cynamonem to właśnie legendarny dyniowy koktajl na dobry sen. Na zdrowie!