Trująca roślina przed wejściem do przedszkola. Rodzice, trzymajcie ją z dala od dzieci!

Alicja Cembrowska
Na stronie poświęconej roślinom rącznik pospolity oznaczony jest wyraźnym komunikatem: "Uwaga! Cała roślina, a zwłaszcza jej nasiona, są silnie trujące. Zjedzenie zaledwie kilku nasion powoduje silne zatrucie, biegunkę i wymioty, zaś spożycie powyżej 10 nasion może okazać się śmiertelne. Dlatego lepiej unikać sadzenia rącznika w miejscach, gdzie przebywają małe dzieci". Jak informuje Express Bydgoski dla dyrekcji jednego z przedszkoli, nie było to przeszkodą, by kwiat zdobił wejście do placówki...
Rącznik pospolity jest trujący, powinien znajdować się poza zasięgiem dzieci wikipedia.org
Z lokalnych portali dowiadujemy się, że sprawa dotyczy przedszkola "Pod Tęczowym Parasolem". Zarówno do mediów, jak i przedszkola zgłosiła się anonimowa kobieta, która roślinę widzi z okna autobusu, jak jedzenie do pracy.

– Nikt mi nie powie, że to nie jest zagrożenie dla dzieci. A podejście pani dyrektor, że ważniejsze jest to, że roślinka ładnie wygląda – oburzające – powiedziała Expressowi Bydgoskiemu.

Edyta Pawlisch-Zarzycka, dyrektorka przedszkola potwierdza, że rzeczywiście pewna kobieta zgłosiła się z pytaniem, czy władze placówki wiedzą, że przed wejściem stoją trujące rośliny. – Usłyszała ode mnie jedynie, że rośliny są ustawione w miejscu, w którym dzieci (jeśli już) przebywają tylko pod opieką kadry pedagogicznej lub rodziców – komentuje Pawlisch-Zarzycka.


I dodaje, że wejście nie jest używane na co dzień przez dzieci, nauczyciele wiedzą, że roślina (po zjedzeniu) ma właściwości toksyczne, a rodzice nie zgłaszali uwag w tej sprawie. Ostatecznie kwiat został usunięty.

Warto wiedzieć, że niektóre rośliny, które znamy od zawsze i widujemy w miejscach publicznych, mogą stanowić zagrożenie dla dzieci i zwierząt. Idealnym przykładem jest, chociażby Zamiokulkas zamiolistny często mylony z popularną Zamią lub difenbachia. Małe dziecko nie umrze, jeżeli weźmie do ust liść którejś z tych roślin, może jednak wystąpić reakcja alergiczna, zatrucie, podrażnienia, obrzęk czy pieczenie.
Źródło: expressbydgoski.pl