Nudzenie się to strata czasu? 5 argumentów, które przekonają cię, że nieraz warto nie robić nic

Alicja Cembrowska
Oh, przecież inteligentni ludzie się nie nudzą! Zajmij się czymś, to się nie będziesz nudzić. Znacie to? Nuda to stan bardzo demonizowany i niedoceniony. Uważany za zły i niepożądany. Szkoda, bo nieraz warto po prostu nie robić nic.
Pozwól sobie na nudę, będziesz zdrowszy! Unsplash.com
"Zajmij się czymś"
Chyba każdy ma takiego znajomego, który cały czas coś robi. Opowiada o przeżyciach i podróżach, jego życie to niekończące się pasmo doświadczeń, a profile w mediach społecznościowych wypełniają zdjęcia i relacje, z coraz to nowych przygód.

Współczesny dyskurs nie lubi nudy. Zastępy mówców motywacyjnych i samozwańczych gwiazd internetu powtarzają, że szczęśliwe życie to takie, w którym cały czas coś się dzieje. A ty? Możesz wszystko, tylko wystarczy po to wyciągnąć ręce.

Wielu niestety dało sobie wmówić, że nudzenie się świadczy źle o człowieku. Jesteś leniwy, bo nie masz ochoty piątkowego wieczoru spędzić na szaleństwach z przyjaciółmi. Po pracy wolisz odpocząć w domowy zaciszu niż na siłowni, kursie lub szkoleniu. Słabo, oj, słabo z tobą...


Warto sobie odpuścić
Rozwój jest oczywiście ważny, warto jednak zastanowić się, czy będąc ciągle w biegu, robimy to dla siebie (bo taki mamy temperament i potrzeby), czy zależy nam jedynie na imponowaniu innym i niedopuszczeniu do sytuacji, że ktoś pomyśli, że robimy za mało.

Próba spełnienia wygórowanych oczekiwań swoich lub innych niestety może prowadzić do wypalenia, a nawet depresji. Dlatego warto, mówiąc kolokwialnie, wrzucić na luz. Dać sobie prawo do odpoczynku.

Tym bardziej że nasz mózg jest cały czas aktywny. Badania pokazują, że niemal połowę czasu spędzonego na jawie poświęcamy na błądzenie myślami. W głowie pojawiają się fragmenty wspomnień, luźne skojarzenia, wizje przyszłości. To powoduje, że mamy wrażenie, że nie możemy tych myśli pozbierać, czujemy przeciążenie. Gdzie szukać błądzących myśli? W sieci stanu spoczynkowego (DMN), który to aktywuje się podczas nudzenia się. W tym czasie mózg skupia się na konkretnym zadaniu, to stan, w którym nasza uwaga skupia się na nas samych.

Oto 5 powodów, dla których warto pozwolić sobie na nudę:
– nudząc się, sprawiamy, że nasz mózg może odpocząć i się zregenerować;
– mamy czas na poukładanie myśli, przetwarzamy doświadczenia i emocje, a co za tym idzie, rozwijamy pewność siebie;
– jesteśmy bardziej kreatywni, bo dajemy sobie czas i przestrzeń, by spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy;
– stajemy się bardziej empatyczni;
– jesteśmy zdrowsi psychicznie, bardziej elastyczni, łatwiej przyswajamy wiedzę.