Ekspert przestrzega: do 12 urodzin bez grzybów! A co z pieczarkami i boczniakami?

Redakcja MamaDu
Zastanawiasz się, czy podanie dziecku boczniaków i pieczarek na pewno jest dobrym pomysłem? Sprawdź, czy dzieci mogą jeść grzyby i od kiedy można włączyć je do ich diety.
Dzieci do 12 r.ż. w ogóle nie powinny jeść grzybów fot. 123rf

Grzyby dla dzieci – czy dzieci mogą jeść grzyby?

Grzyby dla dzieci to nie od dziś zagadkowy i kontrowersyjny temat. Zwłaszcza grzyby leśne, zebrane przez nas samodzielnie. Jednak czy musimy uważać na nie tak samo, jak na grzyby z marketu? I przede wszystkim – czy dzieci mogą jeść grzyby? Zapytaliśmy o to specjalistkę, Magdalenę Czyryndę-Koledę, dietetyczkę z gabinetu Z kaloriami na pieńku.

Czy dzieci mogą jeść boczniaki?

Boczniaki uchodzą za jedne z najzdrowszych grzybów, a dzięki wysokiej zawartości minerałów i witamin zalicza się je do grzybów leczniczych. Dlatego wiele mam zastanawia się, czy dzieci mogą jeść boczniaki i od kiedy można włączyć je do diety najmłodszych.


– Grzyby hodowlane typu boczniaki czy pieczarki jak najbardziej mogą się pojawiać się w diecie dziecka już przed ukończeniem pierwszego roku życia. Na Zachodzie, w Wielkiej Brytanii czy Kanadzie, dietetycy zalecają nawet wspomniane grzyby w okresie rozszerzania diety dziecka. Wówczas grzyby te podaje się w formie papki, a później jako dodatek do dania głównego – wyjaśnia dietetyczka.

Dodaje jednak, że grzyby dla dzieci trzeba bardzo dokładnie oczyścić z resztek podłoża, na którym rosły. – Rozbieżne są zalecenia dotyczące obierania takich grzybów. Ja polecam je obrać, jednak są żywieniowcy, którzy twierdzą, że nie trzeba tego robić – komentuje Magdalena Czyrynda-Koleda.

Czy dzieci mogą jeść pieczarki?

Wiele osób uważa, że hodowlane pieczarki to najbezpieczniejsze grzyby, które możemy dać dzieciom. Więc jeśli wciąż się zastanawiasz, czy dzieci mogą jeść pieczarki, odpowiedź brzmi: tak. Boczniaki i pieczarki, czyli grzyby hodowlane, są źródłem białka, zawierają potas, magnez i przede wszystkim witaminę D2. To jedyne niezwierzęce naturalne źródło tej witaminy!

– Ponadto dostarczają cennego glutationu, który wspiera nasz układ odpornościowy i chroni przed wieloma chorobami. Zawierają również błonnik, który wspiera między innymi pracę przewodu pokarmowego – dodaje dietetyczka.

Które grzyby dla dzieci?

Warto pamiętać, by nigdy nie podawać dzieciom surowych grzybów. Najlepszymi grzybami dla dzieci zdecydowanie są te hodowlane – to zupełnie inne bajka niż grzyby leśne. Te drugie w diecie dziecka mogą pojawić się najlepiej dopiero po ukończeniu 12. roku życia, a nawet wtedy wiąże się to z ryzykiem. Dlaczego?

Grzyby leśne niestety często mogą powodować zatrucia, tym bardziej, jeśli są zbierane przez nas w lesie. Z tego powodu nie warto ryzykować z nimi w diecie dziecka. Grzyby hodowlane są uprawiane w warunkach kontrolowanych, w związku z czym są bezpieczniejsze – tłumaczy Magdalena Czyrynda-Koleda.

Zatrucie grzybami powoduje m.in. silne bóle brzucha, wymioty i biegunkę. Objawy różnią się nasileniem i czasem występowania w zależności od rodzaju grzyba. Jednym z najgroźniejszych grzybów jest muchomor sromotnikowy, który szybko doprowadza m.in. do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.