3 zaskakujące powody, dla których jesteś wiecznie niewyspana. Nawet, jeśli śpisz wystarczająco długo

Redakcja MamaDu
Jesteś jedną z tych, która narzeka na wieczne niewyspanie, nawet jeśli śpi 8 godzin dziennie i w dodatku kładzie się spać jeszcze przed północą? Złorzeczysz na rezygnację z posiłków tuż przed snem i skrupulatnie odkładany wieczorem telefon, bo uważasz, że te sposoby na zaśnięcie i wyspanie nijak się mają do twojej codzienności? Próbowałaś przecież. I nic.
"Wieczne zmęczenie" dotyczy wielu z nas. Możesz to jednak zniwelować – niekoniecznie kofeiną Unsplash.com
Istnieje jednak wiele powodów, dla których jesteś niewyspana i zmęczona mimo odpowiedniej ilości snu.

Siedzący tryb życia
Przypomnij sobie, kiedy ostatnio spędziłaś aktywnie dzień na świeżym powietrzu. Nie chodzi o ultramaratony, lecz o zwyczajny spacer i rzucanie frisbee. Zauważyłaś, że po takim dniu spało ci się zdecydowanie lepiej, a następnego dnia budziłaś się zrelaksowana i w dodatku – tak zwyczajnie, po ludzku – zadowolona?

Nie myśl o wysiłku fizycznym jako o czymś "wyczerpującym". Spróbuj chociażby lekkich, krótkich ćwiczeń kilka razy w tygodniu, a będziesz bardziej naergetyzowana. Udowodniono naukowo, że ludzie, którzy ćwiczą regularnie, cieszą się lepszym jakościowo snem.


Nadchodzi zresztą majówka, nawet jeśli więc nie ruszasz się z miasta, to może chociaż "pożyczysz" psa od znajomych? Oni będą ci wdzięczni za odciążenie w codziennych obowiązkach, a twój spacer będzie zdecydowanie bardziej urozmaicony niż zazwyczaj. Tylko, oddając pod wieczór psa, niekoniecznie dawaj się zaprosić na kawę...

To może kawka?
Bo to może być kolejna przyczyna twojego zmęczenia. Większość z nas oczywiście wie, że tuż przed snem kawy spożywać nie można, udowodniono jednak, że owo "przed snem" nie oznacza 2 godzin, lecz aż 6 (!). Kofeina blokuje bowiem adenozynę – neuroprzekaźnik, który mózg produkuje przez cały dzień, sprawiając, że wieczorami jesteśmy senni.

Jeśli więc chodzisz spać o 23.00, a po małą czarną sięgniesz o 17.00, to już możesz mieć problem. Zwłaszcza że kofeina zaburza nasz rytm dobowy.

Zdrowie psychiczne i fizyczne
Czasami wyczerpanie nie wynika ze złych wyborów – jest związane ze zdrowiem psychicznym. Wystarczy tak naprawdę wysoki poziom stresu, żeby czuć się notorycznie wyczerpanym.

Ogólne zaburzenie lękowe również nasz organizm męczy, z kolei depresja wpływa na jakość snu i powoduje niekiedy bezsenność.

Zdrowie fizyczne natomiast nie obejmuje w tym przypadku tylko chorób uznawanych przez nas za "poważne". Ciągłe zmęczenie może być efektem niedoboru żelaza, problemów z tarczycą albo cukrzycy.

Oczywiście – może się zdarzyć, że nie jesteś po prostu przystosowana do funkcjonowania w trybie zawodowym 9.00-17.00. Większość ludzi jest się jednak w stanie do tego przyzwyczaić i nawet być zadowolonym ze stosunkowo wczesnego wstawania. Powodzenia!
Źródło: Science Alert