Zacznij dzień od kawy. To jeden z 5 produktów, który zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu

Prawo autorskie: massonforstock / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: massonforstock / 123RF Zdjęcie Seryjne
Choroba nowotworowa nie bierze się znikąd. Zazwyczaj jest uwarunkowana genetycznie. Jednak równie częstym powodem wystąpienia raka jest prowadzony przez nas niezdrowy tryb życia. Dokładnie tak – profilaktyka jest ważna a my o niej zapominamy.

Warto zadbać o siebie i swoich bliskich i wiedząc o tym, że mamy wpływ na przysłowiowy „lot rakiety”, możemy poczynić pewne kroki zmniejszające potencjalne ryzyko wystąpienia nowotworu.

Nie chodzi tu jedynie o regularne badania kontrolne, czy o „dmuchanie na zimne” i bycie uważnym na każdy drobiazg, który nas niepokoi. Profilaktyka to również odpowiednia dieta. Niekoniecznie eliminacyjna. Bo choć naukowcy wskazują, że alkohol i tłuste posiłki mogą nam zaszkodzić, istnieją produkty, które wręcz przeciwnie - pomogą nam uchronić się przed wystąpieniem choroby nowotworowej.

1. Kawa
Nie ma znaczenia, czy jest to ukochana mała czarna czy pyszna latte z dużą ilością pianki. Badania potwierdzają, że zapobiega rakowi wątroby. Tu jednak należy być ostrożnym i nie przesadzać z ilością pobudzającego trunku. Nadmiar kawy bowiem może powodować skoki ciśnienia i niedobory niektórych składników.

2. Owoce
Witaminki, witaminki.. chronią nas przed zachorowaniem na raka płuc. Ktoś podniesie argument – no tak, ale nie w nadmiarze. Fruktoza, czyli cukier zawarty w owocach może zaszkodzić. Już wyjaśniam. Fruktoza faktycznie jest szkodliwa dla naszego organizmu, ale tylko wtedy, gdy jest spożywana w dużych ilościach, dlatego jej szkodliwość nie dotyczy owoców. Aby sobie zaszkodzić, trzeba by było zjeść kilogramy, jeśli nie tony owoców.
3. Produkty bogate w błonnik
Te zapobiegają występowaniu raka jelita grubego. To dzięki pozytywnemu oddziaływaniu błonnika na cały organizm. Chroni on przed zaparciami, mechanicznie drażni ściany jelita grubego i przyspiesza jego perystaltykę. Ponadto wychwytuje toksyczne związki, np. toksyny bakteryjne, metale ciężkie i zapobiega ich wchłanianiu do organizmu. Jednym słowem - działa odtruwająco. Błonnik wpływa również pozytywnie na gospodarkę lipidową organizmu. Obniża stężenie cholesterolu, zwiększa wydalanie tłuszczów ze stolcem i obniża stężenie trójglicerydów. Dzięki temu zmniejsza ryzyko miażdżycy i innych niebezpiecznych chorób układu krążenia. I pęcznieje w żołądku dając uczucie sytości, co za tym idzie - pomaga schudnąć.


Gdzie go szukać? Przede wszystkim w warzywach (np. marchew, dynia, buraki, brokuły, papryka) i owocach (np. czarne porzeczki, maliny, gruszki, truskawki, jabłka i suszone owoce). Także w płatkach owsianych, otrębach, jęczmieniu i produktach pełnoziarnistych takich jak kasza gryczana, chleb żytni, brązowy ryż czy musli.

4. Warzywa cebulowe
Zapobiegają nowotworom żołądka i jelita grubego I mowa tu nie tylko o cebuli, ale przede wszystkim o czosnku. Jeden do trzech ząbków dziennie stanowi podporę systemu odpornościowego. Dodany do potraw nie tylko dodaje im smaku, ale jednocześnie skutecznie redukuje zagrożenie nowotworowe. Zawarta w antyrakowych warzywach cebulowych (także w czosnku) allicyna ma wszechstronne działanie antyoksydacyjne, antywirusowe, antynowotworowe i odtruwające.

5. Alkohol
Zapytacie jak to? Przecież wspominałam na początku, że jest szkodliwy. Ma działanie rakotwórcze, zwiększa ryzyko raka jamy ustnej, przełyku, jelita grubego i piersi. Owszem – w dużych ilościach. Nawyki żywieniowe chroniące przed rakiem obejmują jednak spożycie alkoholu. Dlatego nie powinno się przekraczać dozwolonej dawki alkoholu: maksymalnie jeden kieliszek dziennie dla kobiet i dwa kieliszki dla mężczyzn. Co więcej, powinien to być alkohol niskoprocentowy. Wyjątkiem jest czerwone wino, które zawiera antyoksydanty oraz substancje wykazujące właściwości przeciwnowotworowe.

Źródło: zwrotnikraka.pl, abczdrowie.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE