Dziś spotkasz osoby z linią prostą narysowaną na dłoni. Wiesz, co to oznacza?

Redakcja MamaDu
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Data ta od 2005 roku wyznacza coroczny Światowy Dzień Zespołu Downa. Rysując na dłoni linię prostą, nie tylko pokażesz solidarność, ale również wesprzesz akcję pomocową.
#LiniaProsta to akcja wspierająca osoby z Zespołem Downa fot. Instagram / Kasia Zielińska
Sam pomysł na rysowanie linii prostej na otwartej dłoni nie jest bez znaczenia. Zespół Downa polega na trisomii 21. chromosomu – zamiast dwóch, osoby dotknięte Zespołem Downa mają trzy chromosomy. Pojedyncza bruzda dłoniowa jest jedną z cech charakterystycznych dla osób z trisomią 21. chromosomu.

W Polsce w Światowym Dniu Zespołu Downa w mediach społęcznościowych można zauważyć posty z hashtagiem #liniaprosta. W poprzednich latach z osobami dotkniętymi Zespołem Downa solidaryzowały się również polskie gwiazdy, m.in.: Anna Lewandowska, Kasia Zielińska, Michał Piróg, Oliwier Janiak. Akcja #LiniaProsta to nie tylko zbiórka, ale również walka ze stygmatyzacją osób z Zespołem Downa. Jeszcze kilka dekad temu sądzono Zespół Downa nazywano "idiotyzmem mongolskim" i sądzono, że osoby te nie są w stanie być samodzielne oraz nie nadają się do życia w społeczeństwie.


Obecnie wiadomo, że osoby z Zespołem Downa mogą wieść normalne życie, a akcja #LiniaProsta to apel o tworzenie dla nich atmosfery godności i szacunku. Stwórzmy najdłuższą linię prostą!