Ponad połowa Polaków skarży się na bezsenność. Jaki jest podstawowy błąd, który robi każdy z nich?

Wiktoria Dróżka
Problemy ze snem częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. Na bezsenność skarży się 57% Polaków czynnych zawodowo. Bezsenność jest zakotwiczona w naszym mózgu. Co wywołuje zły sen i jak śpią Polacy? Nie popełniaj podstawowych błędów.
Bezsenność a depresja. 123rf.com
Problemy ze snem – skutek trybu życia
Od czego zaczynają się problemy ze snem? Przede wszystkim od trybu życia. Każdemu z nas zdarzyło się zasnąć przed telewizorem. Zauważyliście, że o poranku byliście zmęczeni i rozdrażnieni? Nigdy tego nie rób. Okazuje się, że sypianie przy włączonym telewizorze nie tylko pogarsza nastrój, zwiększa też ryzyko depresji. Zagrożenia te mają związek z emitowanym przez telewizję światłem.

Gdy zasypiasz przed włączonym telewizorem, światło z ekranu dociera do siatkówki (nawet gdy masz zamknięte oczy). W konsekwencji do mózgu wysyłany jest sygnał hamujący uwalnianie melatoniny – hormonu, który odpowiada za regulację dobowego cyklu snu i czuwania. Wybudzanie się w nocy, zła jakość snu, a rano niewyspanie i problem ze wstawaniem.


Zdaniem naukowców przesypianie sześciu lub mniej godzin na dobę zwiększa ryzyko depresji nawet o 80 proc. Dodatkowo niewyspanie sprawia, że jesteśmy bardziej nerwowi, niespokojni, gorzej radzimy sobie w trudnych sytuacjach. Za zły sen płaci nasze ciało i nasze zdrowie psychiczne.

Nieprawidłowy sen może wynikać również z trudności w domu, zdenerwowania i kłopotów ze zdrowiem. Bezsenność jest objawem wielu zaburzeń psychicznych i chorób somatycznych.

Problemy ze snem a depresja
Czas i jakość snu wpływają na procesy fizjologiczne i psychiczne człowieka. Ile czasu potrzebujemy na sen?

14-17 godzin – niemowlę od 0 do 3 miesięcy
12-15 godzin – dzieci od 4 do 11 miesięcy
11-14 godzin – dzieci od 1 do 2 lat
10-13 godzin – dzieci od 3 do 5 lat
9-11 godzin – uczniowie od 6 do 13 lat
8-10 godzin – młodzież od 14 do 17 lat
7-9 godzin – dorośli od 18 do 64 lat
7-8 godzin – seniorzy powyżej 64. roku życia

Warto podkreślić, że sen łączy się z naszym temperamentem. Ranne ptaszki to na ogół introwertycy, osoby sumienne, nieimpulsywne. Nocne marki to ekstrawertycy, osoby impulsywne, poszukujące wrażeń. Badania psychologów wykazują, że po 50 roku życia często zmieniamy preferencje na tryb poranny.

Problem ze snem stał się problem globalnym, dotyczy 30% ludzi na świecie. Przewlekła bezsenność dotyczy 10-15% osób. Ponad połowa ludzi cierpi na zaburzenia snu. Problem ze snem częściej dotyczy kobiety (32%) niż mężczyzn (24%). Brak snu jest problemem dla osób czynnych zawodowo (57%).