Każdej nocy budzisz się o tej samej godzinie? Nawet nie wiesz, co to oznacza

Kalendarz aktywności narządów może ci powiedzieć, co "szwankuje" w twoim organizmie
Kalendarz aktywności narządów może ci powiedzieć, co "szwankuje" w twoim organizmie Fot. Pixabay / Porsche Brosseau
Jeśli co noc budzisz się około drugiej, to wcale nie dlatego, że w twoim mieszkaniu grasują duchy albo nocne zmory. To może być sygnał, że z twoim organizmem dzieje się coś złego. Co więcej – godzina może ci powiedzieć, który organ w twoim ciele zaczyna "szwankować".

Teoria "zegara aktywności narządów" wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Zgodnie z nią chroniczne zaburzenia snu są związane z nierównowagą Yin-Yang, która wynika z zakłócenia przepływu energii życiowej w twoim organizmie.

Energia ta – czyli Qi (czyt. ki) – przepływa swobodnie przez twoje ciało. Gdy pojawiają się problemy zdrowotne, działanie Qi zostaje zablokowane i to właśnie sprawia, że budzisz się w nocy. Godzina pobudki daje ci z kolei odpowiedź na pytanie, który narząd odpowiada za kłopoty.

Zegar aktywności narządów – noc
Zegar aktywności narządów pokazuje czas w ciągu dnia, podczas którego dany narząd – zgodnie z tradycyjną medycyną chińską – ma najwięcej energii i pracuje optymalnie. Zegar podzielony jest na 12 części, co oznacza, że każdy z 12 najważniejszych narządów ma swoje 2 godziny.

19.00-21.00 – układ krążenia. Zacznijmy od przygotowania do snu. W tych godzinach wyjątkowo aktywnie pracuje twój układ krążenia, a składniki odżywcze wraz z krwią dostarczane są do wszystkich komórek. Dlatego tak ważne jest, byś o tej porze dał sobie odpocząć, zrelaksował się – fizycznie i psychicznie – aby nie zakłócać tego ważnego procesu.


21.00-23.00 – tarczyca. Dla twojego Qi ważne jest, żebyś w tych godzinach kładł się do łóżka. Zimą należy zasypiać wcześniej, latem można być aktywnym nieco dłużej. Zarówno pobudka o tej porze, jak i problemy z zaśnięciem, mogą świadczyć o kłopotach z tarczycą – hormonami, metabolizmem, układem odpornościowym.
23.00-1.00 – woreczek żółciowy. Tutaj wytwarzana jest żółć niezbędna w procesach trawienia i wchłaniania tłuszczów. Pobudka w tym czasie może oznaczać, że masz kamienie żółciowe lub spożywasz zbyt wiele tłuszczów, z którymi twój organizm sobie nie radzi.

Co ciekawe, problemy z woreczkiem żółciowym wpływają też na twoją psychikę. Jeśli w tym czasie jesteś aktywny zamiast dać organizmowi odpocząć, może to skutkować brakiem pewności siebie i niską samooceną.

1.00-3.00 – wątroba. O tej porze powinieneś głęboko spać, żeby cały organizm mógł oczyścić się z toksyn i różnych zanieczyszczeń. Jeśli się budzisz, to znak, że twoja wątroba nie pracuje właściwie lub ma zbyt wiele "śmieci" do zrecyklingowania i nie daje sobie z nimi rady. Wtedy warto zainwestować w zdrową dietę i zrezygnować z używek.

Te godziny są szczególnie ważne dla kobiet, brak snu w tym czasie może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania, anemii i bólów głowy.

Dodatkowo, pobudki między 1. a 3. mogą też oznaczać, że tłumisz w sobie wiele negatywnych emocji – złość, gniew, frustrację. Wtedy musisz popracować nad swoimi emocjami i postarać się rozwiązać problemy, które nie pozwalają ci spać.

3.00-5.00 – płuca. O tej porze nadal powinieneś spać, jednak twoje ciało już przygotowuje się do nowego dnia. Płuca to pierwszy narząd, przez który napływa Qi wraz z życiodajnym tlenem. Problemy z płucami objawiają się w tych godzinach kaszlem, kichaniem lub zatkanym nosem.

Emocjonalnie płuca związane są z żalem i smutkiem, które też mogą nas obudzić o tej porze. Jeśli chcesz ponownie zasnąć, mogą ci pomóc ćwiczenia oddechowe.

5.00-7.00 – jelito grube. Nagła pobudka między 5. a 7. oznacza problemy z jelitem grubym, które mogą prowadzić do zaparć, przyrostu masy ciała, a nawet przedwczesnego starzenia. Tutaj także receptą będzie zdrowa dieta i ruch. Ta pora dnia jest też odpowiedzialna za oczyszczenie emocjonalne. W tym przypadku kłopoty ze snem będą przejawem uczuciowej blokady.

Zegar aktywności narządów – dzień
Zegar jest aktywny także w ciągu dnia. Tutaj swoje miejsce znalazły m.in. serce, nerki i żołądek. Zobacz, jak Qi poprowadzi twój dzień.

7.00-9.00 – żołądek. Idealna pora na obfite i zdrowe śniadanie. Nic dziwnego, że jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, skoro właśnie o tej porze najintensywniej pracuje żołądek.

9.00-11.00 – śledziona i trzustka. To one wytwarzają enzymy wspomagające trawienie i uwalnianie energii na cały dzień. To doskonały moment na ćwiczenia i pracę – szczególnie fizyczną. Doskonałym pomysłem jest wypicie herbaty, która wspomoże działanie narządów.

11.00-13.00 – serce. Powinieneś unikać dużego stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego, żeby twoje serce mogło "złapać oddech" i spokojnie dostarczyć substancje odżywcze do wszystkich tkanek. Idealnym rozwiązaniem byłoby zjedzenie ciepłego obiadu i poobiednia sjesta.

13.00-15.00 – jelito cienkie. Teraz twój organizm zajmuje się trawieniem, dlatego ważne, żeby w tych godzinach odpowiednio się nawodnić. Możesz też wrócić do swoich codziennych zadań i pracy.

15.00-17.00 – pęcherz moczowy. Twój organizm zajmuje się przenoszeniem odpadów metabolicznych do nerek, które w następnym kroku zajmą się ich filtrowaniem. Możesz poczuć zmęczenie, senność, spadek energii.

17.00-19.00 – nerki. Nerki zajmują się filtrowaniem krwi, żeby przywrócić równowagę chemiczną w twoim organizmie. To doskonała pora na lekką kolację oraz delikatne ćwiczenia – spacer, pilates, masaż.
Źródło: brightside.me, azjatyckamedycyna.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE