Te trzy małpki widział każdy, ale niewielu zna ich historię. To klucz do osiągnięcia szczęścia

Wiktoria Dróżka
Rzeźba trzech małp: Mizaru, Kikazaru oraz Iwazaru, znajduje się w sanktuarium Toshogu w Japonii. Znane są jednak ludziom na całym świecie. Ich gesty oznaczają: "Nie widzieć, nie słyszeć i nie mówić". Jak to się odnosi do lepszego życia?
Trzy mądre małpy – wyrażone za pomocą rzeźby lub obrazu japońskie przysłowie „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”. 123rf.com
Trzy małpy stanowią symbol
Rzeźba inspirowana była znaną maksymą Konfucjusza, która nawiązywała do tego, by nie oglądać, nie słuchać i nie mówić tego, co złe. Chodzi przede wszystkim o to, aby odciąć się od negatywnych przekazów. Drobna zmiana, mały krok, a ona właśnie może doprowadzić nas do dobrego życia.
Metafora trzech małp i jej znaczenie.123rf.com
Jak to odnieść do życia?
Warto się zastanowić – czy wiedza na temat zła i stałe mówienie o tym, co negatywne może w jakiś sposób wzbogacić nasze życie? Co zmieniłoby się w nas, gdybyśmy nie oglądali, nie słuchali, nie mówili złych rzeczy? Jak odciąć się od negatywnych bodźców? Jak wpłynęłoby to na nasze życie, umysł i zachowanie?


Oglądanie, słuchanie, czytanie negatywnych informacji działa na nas destrukcyjnie. Zwiększa podatność na strach, krytykę i niepokój. Jest to związane z neuronami lustrzanymi, które uaktywniają się podczas wykonywania pewnej czynności lub obserwowania jej u innych osób. Dotyczy to zarówno strachu, złości, jak i fascynacji.
Przykładem jest oglądanie horroru. Nawet jeśli wiemy, że to fikcja, nasz mózg wysyła bodźce, które wyzwalają w nas poszczególne emocje. Z tego powodu oglądanie, słuchanie i mówienie o tym, co złe może mieć na nas bardzo toksyczny wpływ. Dzieci nasiąknięte krytyką od najmłodszych lat, mają duże trudności, aby odważnie iść przez życie. W ich wnętrzu przeważa strach, który blokuje przed wejściem w relację, zrobienia czegoś w swoim życiu, sięgnięcie po marzenia.

Przystopuj z krytyką
Zmiana optyki życia wzbogaca, odciąża, odkrywa nowe jaśniejsze barwy. W nas rodzi się ważne odkrycie – źli ludzie i tragiczne zdarzenia to nie powszechność, lecz jaskrawe wyjątki. Nawet jeśli wcześniej nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, istnieje pewien paranoiczny obszar, który znajduje przyjemność w zajmowaniu się tym, co negatywne. Wchłania jak gąbka to, co groźne, niebezpieczne, budzące strach i odrazę.

Zabawna, niepozorna rzeźba tyle przekazuje. Ona i myśli chińskiego myśliciela Konfucjusz przekonuje, że w życiu nie warto nikogo przygniatać krytyką. Jeśli masz ją wypowiedzieć – lepiej po prostu zamilcz. Trzy małpy stanowią symbol dobrego życia, ale nie tylko – są prostą podpowiedzią, jak dbać o higienę umysłu.

Często w myślach krytykujemy siebie, innych i świat
Obraz trzech małpek zawsze warto sobie przypomnieć, gdy będziemy chcieli skrytykować partnera lub dziecko. Choć szybciej i łatwiej wychwycić nam wady, a przemilczeć zalety, ostatecznie rujnuje nam to cały ciepły obraz osoby. Pozytywne myślenie o sobie i innych ma zdecydowanie większą moc. Przekażcie dobre emocje. Niezwykle ważne okazuje się, by odmawiać stawania się świadkiem tego, co negatywne i złe.
Źródło: pieknoumyslu.com