Akt urodzenia to dokument, który ma każde nowo narodzone dziecko. W którym urzędzie go załatwić?
Akt urodzenia to dokument sporządzany w dniu zgłoszenia narodzin dziecka do urzędu. Można to zrobić osobiście lub przez Internet, a sam akt urodzenia dziecka też można otrzymać w wersji papierowej lub elektronicznej. Ale czy wiesz, do którego urzędu zgłosić się, żeby zarejestrować dziecko? To nie jest aż takie oczywiste.
- Akt urodzenia dziecka to dokument zaświadczający, że dziecko się urodziło - są w nim data i miejsce urodzenia dziecka.
- Żeby otrzymać akt urodzenia dziecka, trzeba zarejestrować jego narodziny w urzędzie, który przypisany jest do miejsca urodzenia dziecka.
- Akt urodzenia dziecka to dokument, który musi mieć każde nowo narodzone dziecko - dzięki niemu uzyskacie też dla niego PESEL i zameldowanie.
Akt urodzenia dziecka 2022
Akt urodzenia dziecka to dokument, który wystawia Urząd Stanu Cywilnego. Akt urodzenia potwierdza fakt narodzin dziecka i jest jego dowodem. W akcie urodzenia dziecka są informacje o dziecku, jego obywatelstwie, rodzicach, płci oraz dacie i miejscu urodzenia.Od 2019 roku w akcie urodzenia dziecka jest nowa informacja - w akcie urodzenia dziecka widnieć będą jeszcze numery PESEL rodziców dziecka. Akt urodzenia dziecka to dokument, który zostaje sporządzony w urzędzie, pod który podlega miejsce narodzin dziecka.
Urząd dla rodziców wystawia odpis, skrócony odpis lub wielojęzyczny odpis skrócony. Akt urodzenia można także otrzymać w wersji papierowej lub elektronicznej.
Akt urodzenia dziecka zawiera:
- nazwisko, imię (imiona) dziecka
- kraj, datę i miejsce urodzenia dziecka
- płeć dziecka
- nazwiska, imiona oraz nazwiska rodowe, daty i miejsca urodzenia rodziców dziecka
- nazwisko i imię osoby zgłaszającej urodzenie
- numery PESEL rodziców
- nazwisko i imię biegłego lub tłumacza, jeżeli brał udział w czynności
Jak zgłosić narodziny dziecka i otrzymać akt urodzenia dziecka?
Aby otrzymać akt urodzenia dziecka, można osobiście pójść do urzędu lub złożyć online wniosek o akt urodzenia. Akt zostaje sporządzony w dniu zgłoszenia lub, w przypadku wybrania opcji internetowej, następnego dnia.Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy, musimy pamiętać o terminie. Od dnia sporządzenia karty urodzenia po urodzeniu dziecka w szpitalu (lub w domu) mamy 21 dni, by wystąpić o akt urodzenia dziecka. Nie ma znaczenia rejestracji dziecka dokona to matka, czy ojciec.
Muszą jednak mieć pełną zdolność do czynności prawnych. W innym przypadku zgłoszenia urodzenia dokonują przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki. Może to zrobić również pełnomocnik.
Do zgłoszenia dziecka w urzędzie, by otrzymać akt urodzenia dziecka, potrzebujesz tylko danych swoich i ojca dziecka oraz daty i miejsca urodzenia dziecka.
Gdzie zgłosić narodziny dziecka?
Rejestrację dziecka w urzędzie należy dokonać w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Jeśli mieszkać w mniejszej miejscowości, a urodziłaś dziecko np. w Warszawie, to narodziny dziecka trzeba zgłosić w urzędzie odpowiedniej dzielnicy miasta stołecznego Warszawy (a nie w swoim mieście zamieszkania).Za rejestrację dziecka w urzędzie i otrzymanie aktu urodzenia dziecka nic się nie płaci - pierwszy odpis aktu rodzice lub opiekunowie dziecka otrzymują bez opłat. Dopiero kolejne odpisy (skrócone i wielojęzyczny) są płatne:
- 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej)
- 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego
Zadaniem urzędu jest na podstawie zgłoszenia sporządzić protokół, który będzie zawierał wszystkie istotne dane, takie jak m.in. nazwiska i imiona rodziców, imię dziecka, datę i miejsce urodzenia dziecka. Protokół nie jest sporządzany, jeżeli zgłoszenia dokonuje się w formie internetowej.
Ile imion może mieć dziecko w akcie urodzenia?
Tradycyjne, nowoczesne, oryginalne czy raczej imię po babci? To dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. W akcie urodzenia mogą znaleźć się nie więcej niż dwa imiona.Przy nadawaniu imion urzędnik może odmówić nadania jakiegoś imienia, gdy to jest niezgodne z polskimi wytycznymi, które ustaliła Rada Języka Polskiego.
Rejestracja dziecka w urzędzie online
Od czasu wprowadzenia ePUAP i Profilu Zaufanego wiele spraw urzędowych można załatwić przez internet. Profil zaufany jest niezbędny, by zgłosić narodziny dziecka przez Internet. Elektronicznie podajemy tu m.in. wybrane dla dziecka imię.Rejestrując dziecko przez internet, wybieramy formę (pisemną lub dokumentu elektronicznego) dla wydawanych z urzędu: odpisu skróconego aktu urodzenia, powiadomienia o nadaniu numeru PESEL, zaświadczenia o zameldowaniu.
Żeby zgłosić narodziny i otrzymać akt urodzenia dziecka trzeba tylko sprawdzić, czy urząd, który przypisany jest do miejsca narodzin, obsługuje system internetowy. By zgłosić narodziny dziecka przez internet, trzeba zalogować się przez Profil Zaufany do konto ePUAP.
Tam w zakładce "Narodziny dziecka" wybieramy urząd przypisany do szpitala, w którym urodziło się dziecko. Wpisujemy dane potrzebne do sporządzenia aktu urodzenia dziecka i wybieramy opcję odbioru dokumentu: można go odebrać osobiście, otrzymać wersję papierową za pomocą poczty lub otrzymać akt w wersji elektronicznej.
Może cię zainteresować także: Jak wyrobić paszport dla dziecka? Sprawdź, ile czasu potrzebujesz i czy masz niezbędne dokumenty