6 powodów, by polubić jajka. Zobacz, co się stanie, gdy zjesz przynajmniej jedno dziennie

Redakcja MamaDu
Spożycie jednego jajka zaspokaja ok. 25 proc. zapotrzebowania dorosłego człowieka na białko. Zobacz, co się stanie, gdy będziesz jadł jedno jajko dziennie.
Wartości odżywcze jaj. 123rf.com
Wartości odżywcze jajek
Według WHO dorosła zdrowa osoba może zjeść do 10 jaj tygodniowo (wliczając w to jajka zawarte np.: w makaronach). Jajka w dietach odchudzających nie są rzadkością. Dlaczego? Bo są niskokaloryczne i bogate w składniki odżywcze.

Oto 6 podstawowych powodów, dla których warto je jeść.

1. Zawarta w jajkach kwasy Omega 3 neutralizują szkodliwe działanie cholesterolu.
2. To najlepiej przyswajalne źródło białka.
3. Mają mało kalorii (75 kcal sztuka) i zapewniają sytość.
4. To skarbnica witamin A, D, E, K, B12 i kwasu foliowego.
5. Poprawiają wzrok i chronią przed chorobami oczu.
6. Zwierają fosfor, żelazo, wapń, potas, magnes, selen.


Jedno jajko (ok. 56 g) zawiera około 80 kalorii (60 kcal żółtko, 20 kcal białko). Dostarcza to aż 7,03 g białka. Paradoksalnie żółtka zawierają więcej białek niż białka jaj kurzych.

Dla tych, którzy obawiają się, że mają zbyt wysoki cholesterol i odmawiają sobie jedzenia jaj, warto podkreślić, że w 100 g jajka znajduje się aż 372 mg cholesterolu, ale znajdziemy tam też całą gamę witamin, składników mineralnych, niezbędne kwasy tłuszczowe i lecytynę. Będą one działać korzystnie na poziom dobrego HDL-u i niwelować zły wpływ LDL.

Jajka – wyjątkowy produkt w diecie
Oczywiście najwyżej cenione są jaja wiejskie, pochodzące od kur żyjących w naturalnych warunkach i karmionych naturalną karmą. A jeśli chcesz zastąpić jaja w swojej diecie czymś innym to zły pomysł. Żaden inny produkt – wątróbka, kiełbasa, salami, sery żółte, sery pleśniowe nie niosą ze sobą tych wszystkich korzystnych składników. Wymienione produkty są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, z których to nasza wątroba ten cholesterol sobie wyprodukuje.

Podczas wyboru jaj należy zwrócić uwagę również na oznaczenia na skorupce, informujące o sposobie chowu kur (0 - chów ekologiczny, 1 - chów z wolnym wybiegiem na świeżym powietrzu, 2 - chów ściółkowy, 3 - chów klatkowy).

Białko jest lepiej trawione niż żółtko
Jest jeden wyjątek, dotyczący żółtka. Jest ono niewskazane w schorzeniach wątroby, ze względu na zawarty w nim tłuszcz. Warto również wiedzieć, że jajko ugotowane na miękko jest lżej strawne niż jajko ugotowane na twardo. Najlepiej więc jadać jajka krótko gotowane lub smażone – na miękko, sadzone, w postaci rzadkiej jajecznicy.