Co się stanie, gdy twoje dziecko zacznie codziennie ćwiczyć? Efekty są zdumiewające

Ewa Bukowiecka-Janik
O tym, jak ważny jest ruch dla zdrowia dziecka, specjaliści przekonują rodziców na każdym kroku. Tak jest i tym razem, jednak argumenty twórców programu "Lekkoatletyka dla każdego" nie dotyczą wyłącznie walki z otyłością czy wyników w nauce. Odkryto "profil mistrza", który dla aktywnych dzieci jest na wyciągnięcie ręki.
Co się stanie, gdy dziecko zacznie codziennie ćwiczyć? fot. pixabay
15 minut biegania dziennie wystarczy, by dziecko miało lepsze samopoczucie i wyniki w nauce – to wyniki eksperymentu "Daily Mile", czyli "codzienna mila". Chodzi o to, by codziennie dzieci w wieku szkolnym przebiegły 1,6 km. Można truchtać, można spacerować, "swoją milę" można pokonać też w dowolnym momencie dnia.

Ta mała zmiana dała niezwykłe efekty. 3600 szkół z całego świata, które przeprowadziły eksperyment "Daily Mile" zaobserwowały, że dzieci były na lekcjach bardziej czujne, poprawiła się również ich pamięć. Rodzice niektórych uczniów wspominali, że dzieci spokojniej śpią i automatycznie poprawiają się ich nawyki żywieniowe.


Po badaniach w ramach programu "Lekkoatletyka dla każdego" przeprowadzonych przez Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz Nestlé Polska wiadomo również, że regularne ćwiczenia wpływają na osobowość dziecka.

– Profil mistrza jest zestawem kompetencji, które dziecko zdobywa. Jest to umiejętność pracy w grupie, to, jak sobie dziecko radzi w kontaktach z rówieśnikami, na ile umie wykonywać polecenia, na ile jest w stanie postawić sobie własny cel i potem dążyć do jego osiągnięcia – wyjaśnia Blanka Mellova, kierownik Centrum ds. Żywienia, Zdrowia i Wellness w Nestlé Polska.

Jak się okazuje, dzieci, które regularnie ćwiczą, są pewne siebie, otwarte i wierzą we własne siły. Profil mistrza charakteryzuje 30 proc. dzieci ćwiczących. To prawie 9 proc. więcej niż w przypadku dzieci, które nie mają aktywności fizycznej.

– Dzieci, które regularnie ćwiczą, lepiej czują się w grupie nastolatków, łatwiej osiągają cele, umieją sobie te cele postawić. Co trzecie dziecko z grupy aktywnie ćwiczących osiąga właśnie taki zestaw cech, określanych profilem mistrza. Wśród dzieci, które nie ćwiczą regularnie, jest to co piąte dziecko – wyjaśnia Blanka Mellova.

Pozytywny wpływ regularnych ćwiczeń widać u dziewcząt z mniejszych miejscowości. W tej grupie poprawa kondycji psychicznej była najbardziej widoczna. Poza aktywnością w sukcesie dziecka bardzo istotny udział ma odpowiednia ilość snu, dobra dieta i czas na odpoczynek.
Źródło: kobieta.dziennik.pl