"Na za dużo pozwalałem, teraz żałuję". 5 zachowań rozpieszczonego dziecka
Wielu ludzi uważa, że spełnienie wszystkich marzeń dziecka to oznaka rodzicielskiej miłości. Błąd. Im dziecko starsze, tym częściej rodzice zauważają, że dziecko rozpieszczone na życzenie, daje się we znaki. Tupanie, złoszczenie, wymuszanie doprowadza rodziców do szału. Sprawdź, czy twoje dziecko wykazuje cechy dziecka rozpieszczonego.
1. Wpada w szał
Niekontrolowana złość to jeden z podstawowych przejawów nieumiejętnego wyrażania emocji. Objawia się to w sytuacjach, gdy dziecko wie, że nie kupisz mu tego, co by chciało, zna zasady, a mimo to w każdym takim przypadku próbuje zmusić cię do tego. To bowiem oznaka braku granic.
2. Usilne zwraca na siebie uwagę
Dziecko robi to krzycząc, tupiąc i złoszcząc się. O co prosi? O uwagę. Jakie jest rozwiązanie? Poświęć dziecku więcej czasu i wyjaśnij dokładnie zasady panujące w domu. Miej cierpliwość. W końcu zrozumie i zmieni zachowanie.
3. Jest nieuprzejme i ignoruje bliskich
Dziecko nie reaguje na zadawane pytanie, a gdy prosisz o posprzątanie pokoju, udaje, że ciebie nie słyszy. To oznaki, że najprawdopodobniej nie zostało nauczone słuchania innych. Dzieci są zazwyczaj dość egoistyczne i samolubne. Ale to nie jest ich wina. Granice i zasady buduje rodzic.
4. Rządzi w domu
Jeśli to dziecko decyduje w domu, np. o tym o której wyjdziecie na spacer, gdzie pójdziecie, co będziecie robić, uważaj. Owszem dziecko jest bardzo ważne, ale nie może mieć wyłącznego poczucia zarządzania czasem rodziny. W takim przypadku popracuj nad pewnością siebie. To, że twoje dziecko tobą rządzi jest brakiem konsekwencji i twojego autorytetu.
5. Wymaga proszenia
To sposób na osiągnięcie celu przez dziecko. Jest to również mechanizm podobny do tego, który działa, gdy dziecko wpada w szał. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest pokazywanie pozytywnych skutków tego, o co prosisz. Rób to pewnie, śmiało, a zarazem spokojnie.
Pamiętaj, że to ty wychowujesz twoje dziecko i od ciebie zależy jakie ono będzie. Jeśli zauważysz, że ma problem z akceptacją sytuacji, zachowań i innych ludzi - porozmawiaj z nim o tym.
Może cię zainteresować także: Słowa tego ojca powinien przeczytać każdy. "Nie muszę zawsze być tytanem ogarniania rzeczywistości"