"Skostniałam, gdy zobaczyłam ten grób". To ważne miejsce dla wielu rodziców

Wiktoria Dróżka
Dzień Zmarłych to święto, które przypomina o tych, których już z nami nie ma. Przypomina też o tym, że śmierć "nie patrzy" na wiek, płeć, status, ani moment. "Tu dzieci żyją w Bogu" – setki zniczy przykuło uwagę osób na cmentarzu w Ostrołęce.
Cmentarz w Ostrołęce. mamaDu
Zdjęcia wysłała nasza redakcyjna koleżanka, która w Ostrołęce ma rodzinę. – Babcia mówi, że wcześniej tam zawsze stawiali znicze pod tym drzewem. A w końcu parafia postawiła taki pomnik – zdradziła.
Cmentarz w Ostrołęce i grób dzieci utraconych.mamaDu
Za tym grobem kryje się historia i pewne rytuały. W nielicznych miastach Polski odbywają się pogrzeby dzieci utraconych. W Ostrołęce jest inaczej. Uroczystości odbywają się w ramach mszy świętej, która odprawiona została w kościele p.w. Nawiedzenia NMP. Potem urna z prochami zostaje pochowana na cmentarzu parafialnym.
Zmarłych przykuł uwagę każdego, kto wszedł na cmentarz.mamaDu
Na grobie składane są kwiaty i znicze, ale również maskotki i zabawki. Taka uroczystość odbyła się całkiem niedawno – 11 października, data nie była nieprzypadkowa. 15 października w całym kraju obchodzony będzie Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych. Co roku uroczystości pogrzebowe odbywają się tutaj w weekend przed tą ważną dla wielu rodziców datą.


To miejsce jest symboliczne i potrzebne, bo choć rzadko o tym się mówi, to w naszym kraju co roku przybywa par, które muszą pogodzić się ze śmiercią swojego nienarodzonego dziecka. Według wielu szacunków rocznie w ten sposób życie traci około 40 tysięcy nienarodzonych dzieci.

Warto też wiedzieć, że rodzice mają pełne prawo do odebrania ciała zmarłego dziecka ze szpitala, po to, by je pochować. W wielu wypadkach pary nie korzystają jednak z takiego przywileju, głównie z powodu niewiedzy. Rodzice zmarłych dzieci nienarodzonych mają także prawo do urlopów macierzyńskich czy też zasiłków pogrzebowych.