Grobowiec dzieci nienarodzonych zgromadzi w sobotę tłumy. Dzieci nienarodzonych – czyli kogo?

26.03.2018, Szczecin. Grobowiec Dzieci Utraconych, zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych
26.03.2018, Szczecin. Grobowiec Dzieci Utraconych, zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Drugi w tym roku pochówek dzieci utraconych w Szczecinie odbędzie się 13 października o godz. 15. Prochy ponad 20 ciał zostaną złożone we wspólnym grobowcu przy ul. Bronowickiej.


Dwa razy w roku
O pierwszym takim pochówku w Szczecinie pisałyśmy na Mamadu.pl w marcu. Na pomniku wyryto słowo "Jestem", a na płycie z marmuru widać ślady dziecięcych stóp. Pochówki na cmentarzu przy ul. Bronowickiej w Szczecinie mają odbywać się dwa razy w roku – w marcu z okazji Narodowego Dnia Życia (24 marca) i 15 października, w Światowym Dniu Dziecka Utraconego.

W marcu we wspólnej mogile spoczęło kilkanaścioro dzieci. Teraz będzie ich ponad 20. – Z informacji, które uzyskaliśmy z Narodowego Funduszu Zdrowia, wynika, że rocznie jest w Szczecinie około 300 poronień – powiedział szczecińskiemu portalowi gs24.pl ks. Tomasz Ceniuch z Fundacji Donum Vitae.

Nie wszyscy się decydują
Dane te mogą być niepełne. Widoczna jest jednak bardzo duża dysproporcja pomiędzy liczbą poronień a liczbą ciał dzieci przekazywanych do pogrzebów zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Nadal wielu rodziców nie wie o takiej możliwości. Ksiądz z Fundacji zwraca jednak uwagę, że coraz więcej osób pyta o możliwość pogrzebu.


– W Szczecinie i w naszej archidiecezji powoli świadomość praw związanych z poronieniem wzrasta wśród rodziców po stracie dzieci, to świadomość do godnego ich pogrzebu i uchronienia przed utylizacją – powiedział ks. Tomasz Ceniuch. Dodał również, że Fundacji zależy na poprawie opieki w szpitalach, by rodzice byli otaczani opieką, nie spotykali się z przedmiotowym, poniżającym traktowaniem czy lekceważeniem ze względu na podjętą decyzję o pochówku.

– Chcielibyśmy przyczynić się do podwyższenia standardów opieki i to w rozumieniu holistycznym. Ktoś z ekonomistów czy przedsiębiorców zwrócił nam kiedyś uwagę nawet na swoisty: "kalkulator, czy katalog wartości utraconych" w wyniku nieprzeżycia żałoby. Wymieniał czynniki osobiste, osobowościowe, rodzinne, zawodowe, społeczne, a nawet ekonomiczne (np. zwolnienia lekarskie z powodu depresji).

Rzeczniczka szpitala na Pomorzanach, Bogna Bartkiewicz, powiedziała, że w przypadku poronienia każda pacjentka jest informowana o możliwości przeprowadzenia indywidualnego pochówku ciała dziecka lub oddania go do pochówku zbiorowego (szpitalnego). – Personel medyczny wyjaśnia pacjentce całą procedurę dotyczącą obu przypadków i przekazuje materiały, z którymi może się na spokojnie zapoznać. Większość rodziców czy opiekunów decyduje się na to drugie rozwiązanie. Wówczas pacjentka oświadcza pisemnie, że pozostawia ciało dziecka do pochówku szpitalnego.
Źródło: gs24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE