W jedną noc w buzi 11-tygodniowego dziecka wyrósł kieł. Te zdjęcia obiegły cały świat

Redakcja MamaDu
Wyobrażacie sobie, co by było, gdyby dzieci przeżywały ząbkowanie przez jedną noc, zamiast cierpieć tygodniami? To scenariusz, o którym marzy chyba każdy rodzic. Choć wydaje się całkiem nierzeczywisty, przeżyła go pewna mama 11-tygodniowego chłopca.
W buzi 11-tygodniowego chłopca w jedna noc wyrósł ząb fot. irishmirror.ie
Tej nocy mały Oscar spał spokojnie. W poniedziałkowy ranek, kiedy maluch się przebudził, jego mama Tara podeszła do niego, by dać mu smoczek. Jak mówi w rozmowie z "Irish mirror", robi tak codziennie. Wówczas mały zasypia na kolejną godzinę.

Jednak chłopiec płakał i nie chciał spać. Wówczas Tara zauważyła, że w miejscu "jedynki" przez jedną noc wyrósł małemu... pierwszy ząbek! A dokładniej kieł. Wyglądał zupełnie jak wampirze zęby, które dzieci zakładają dla zabawy na Halloween.
Kobieta przeraziła się i natychmiast zawiozła syna do szpitala Our Lady of Lourdes w irlandzkim mieście Drogheda. Po przyjeździe lekarze byli tak zbici z tropu, że musieli zadzwonić do Temple Street Hospital po pomoc i porady.


— Zastanawiali się, czy to ząb, czy nie. Wciąż dzwonili do innych lekarzy — nie wiedzieli, co robić. Umówiliśmy się na wizytę z dentystą w Droghedzie i przyjechaliśmy z Oscarem. Musiałam go trzymać za ręce, podczas gdy lekarka wyjęła ząb – mówiła Tara w rozmowie z "Irish mirror".

Kiedy było po wszystkim, nad zębem chłopca pochylili się specjaliści, by ustalić, czym tak naprawdę kieł jest. Na zdjęciach widać, że nie miał korzeni. Jednak sam ząb został w domu O'Byrne'ów na pamiątkę.

— Początkowo byliśmy przerażeni, teraz się z tego śmiejemy. Taka przygoda i to tuż przed Halloween! — podsumowała Tara.

Wampirzy kieł, czyli ząb dodatkowy
Historia małego Oscara obiegła media na całym świecie. Choć to scenariusz nieprawdopodobny i przerażający, jest możliwy. — Zdarza się, że oprócz zwykłego uzębienia, zarówno mlecznego, jak i stałego, występują tak zwane zęby dodatkowe. Co prawda częściej występują przypadki zęba dodatkowego stałego, ale w uzębieniu mlecznym to również możliwe — mówi w rozmowie z Mamadu lek. stom. Zbigniew Opałczyński.

Jak się okazuje, wygląd "kła" małego Oskara również mieści się w normie. — Ząb dodatkowy zazwyczaj jest nieprawidłowej budowy, ma kształt stożka, często występuje bez korzenia lub tylko z jego częścią — mówi stomatolog.

Zdaniem lek. stom. Zbigniewa Opałczyńskiego, aby podjąć decyzję, co zrobić z zębem dodatkowym wypadałoby zrobić zdjęcie rentgenowskie, by ocenić, czy są zalążki zwykłych zębów. — Jeśli tak, ząb dodatkowy należy usunąć. Inaczej będzie przeszkadzał w procesie wyrzynania się pozostałych zębów. Tym bardziej jeśli ząb dodatkowy nie miał korzenia. Bez niego mógłby wypaść np. podczas snu lub jedzenia, a to zagrożenie dla życia — podsumowuje.
Źródło: unilad.co.uk