Kąpielowy mit dotyczący szczepień obalony. Możesz być spokojna

Katarzyna Chudzik
Mimo że o szczepieniach mówi się obecnie codziennie, wciąż wielu rodziców nie wie, czym charakteryzuje się szczepionka przeciwko gruźlicy. Różni się ona od innych – przede wszystkim sposobem pielęgnacji dziecka po szczepieniu.
Mity narastające wokół szczepień mogą zaszkodzić dziecku. Obalamy jeden z nich 123rf.com
Obiegowa opinia głosi, że dziecko po szczepieniach absolutnie nie powinno być kąpane. Nawet ci, którzy nie do końca w to wierzą, wolą malucha nie kąpać "na wszelki wypadek", w myśl zasady, że w każdej plotce jest odrobina prawdy.

Gruźlica
Okazuje się, że szczególną ostrożność należy zachowywać podczas kąpieli wyłącznie wtedy, jeśli maluch szczepiony był przeciwko gruźlicy. Wówczas przez około dwa tygodnie na ramieniu dziecka powstaje sączący się pęcherzyk, którego nie wolno zamoczyć. Nie oznacza to jednak zakazu kąpieli, a jedynie unikania mycia zmiany poszczepiennej. Stronić należy również od "przyspieszenia" zagojenia, czy osuszania pęcherzyka spirytusem.


Inne szczepionki
W przypadku szczepionki przeciwko innej chorobie problem ten na ogół nie występuje. Kąpiel może dziecku przynieść wyłącznie ulgę (poprzez ochłodzenie ciała), na pewno nie pogorszenie jego stanu. Gdyby jednak wokół szczepionki powstał obrzęk, to również – jak w przypadku szczepionki na gruźlicę – należy unikać kontaktu powstałej zmiany z wodą czy mydłem, dopóki obrzęk nie zaniknie.