Odczuwasz ciągłe zmęczenie? Sprawdź, czy jak miliony Polaków nie cierpisz na TATT
Kładziesz się spać przed godz. 23, przesypiasz spokojnie całą noc, a rano budzisz się zmęczony? Eksperci twierdzą, że aż u 11 mln pracujących zawodowo Polaków diagnozuje się uczucie wyczerpania, a u co najmniej 100 tys. z nich można rozpoznać chorobę zwaną zespołem chronicznego zmęczenia. Są jeszcze osoby, które zmęczenie odczuwają cały czas. Skąd się bierze taki stan i jak z nim skutecznie walczyć?
TATT to skrót z angielskiego "tired all the time" – zmęczony cały czas. Wywołuje je przede wszystkim zabiegany styl życia. W dzisiejszym świecie często staramy się włożyć zbyt wiele w nasze codzienne życie. Prowadzi to do uczucia rozdrażnienia i niepokoju. Ciężko nam się zrelaksować, więc często sięgamy po alkohol, kofeinę, jemy na szybko przekąski. Lekarze wypunktowują, co należy do głównych przyczyn zmęczenia:
– alkohol – picie zbyt dużej ilości zaburza jakość snu. Drink czy kieliszek wina nie pomagają w zasypaniu.
– ćwiczenie – zbyt dużo lub zbyt mało. Żadna z opcji nie jest dobra.
– kofeina – znajduje się w herbacie, kawie, coli i napojach energetycznych, może wywołać sen i uczucie zmęczenia. Spróbuj herbaty bezkofeinowej i kawy lub stopniowo ograniczaj kofeinę.
– nocne zmiany – pracownicy nocni często czują się zmęczeni, bo mają zaburzony cykl dobowy.
Psychika nie nadąża w tym pośpiechu
Zmęczenie częściej wiąże się z psychologicznymi niż fizycznymi przyczynami. Większość przyczyn psychologicznych prowadzi do złego snu lub bezsenności, które z kolei powodują zmęczenie w ciągu dnia. Mówimy o nich, gdy odczuwamy:
– naprężenie – napięcia codziennego życia mogą w pewnym momencie zmartwić większość z nas. Warto również pamiętać, że nawet pozytywne wydarzenia, takie jak przeprowadzka lub ślub, mogą powodować stres.
– szok emocjonalny – żałoba, rozpad związku lub inne trudności może wywołać choroby psychosomatyczne. Stres i frustracja sprawiają też, że szybciej się męczymy.
– stałe niekontrolowane uczucie lęku – lekarze nazywają ten stan ogólnym zaburzeniem lękowym (GAD). Poczucie zmęczenia i kłopoty ze snem są też bardzo silnie powiązane z lękiem i depresją.
A co z ciałem?
Oprócz psychicznych za TATT mogą odpowiadać również fizyczne przyczyny. Istnieje kilka schorzeń, które mogą wywołać uczucie zmęczenia lub wyczerpania. Obejmują one: niedokrwistość, niedoczynność tarczycy, bezdech senny.
Zmęczenie może być również wynikiem: ciąży (szczególnie w pierwszych 12 tygodniach), nadwagi lub otyłości. Inne przyczyny to leczenie raka (radioterapia i chemioterapia) lub działanie niepożądanych leków i niektórych leków ziołowych.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jesteśmy w ciągłym biegu, wciąż pod presją. A czasem tak się po prostu nie da na dłuższą metę. Co zatem robić? Jeśli czujesz się stale zmęczony przez ponad 4 tygodnie, dobrze jest odwiedzić swojego lekarza ogólnego, który zbada przyczynę zmęczenia.
Źródło: focus.pl, www.nhs.ukMoże cię zainteresować także: Ani kariera, ani szybki samochód. Mała rodzynka pomaga w osiąganiu uczucia szczęścia