Ani kariera, ani szybki samochód. Mała rodzynka pomaga w osiąganiu uczucia szczęścia

Kontemplacja rodzynek sprawi, że już nigdy nie będziesz na nie patrzył tak samo.
Kontemplacja rodzynek sprawi, że już nigdy nie będziesz na nie patrzył tak samo. Prawo autorskie: vinkirill / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jednym szczęście przychodzi łatwiej, innym trudniej. Według badań prowadzonych przez Sonję Lyubomirsky, profesor psychologii z University od California, 40 procent indywidualnego poczucia szczęścia, kształtowane jest przez nasze świadome zachowania. Istnieje 5 sposobów, które zwiększą satysfakcję z życia, na pewno!

Czy, abyśmy czuli się szczęśliwi, musi się uśmiechnąć do nas los? Musimy odbyć daleką podróż, powinno stać nas na dobry samochód, fajne mieszkanie i kolacje w dobrej restauracji? To wszystko nieprawda, szczęście nosimy w genach i kształtujemy świadomymi zachowaniami. Co dokładnie robić możemy, aby był w nas zachwyt, przypływ dobrej energii i humor.

1. Zrób coś dla innych
Co czujesz, gdy sprawisz komuś prezent, powiesz dobre słowo, przekażesz pozytywne myśli? Badania naukowe i nasze osobiste doświadczenia pokazują, że nasza troska o innych, sprawia większe zadowolenie niż o siebie.

2. Dowolna aktywność
Aktywność fizyczna to prosty i szybki sposób na zwiększenie poczucia szczęścia. Więcej ruchu oznacza więcej szczęścia. Psychologowie bardzo często zalecają dowolną aktywność jako dodatkową formę leczenia w depresji. Może to być szybki marsz po świeżym powietrzu, spacer po parku, jogging, a nawet zwykłe sprzątanie. Warto mieć świadomość, że regularnie uprawiana aktywność (3 razy w tygodniu po 30 minut) obniża poziom napięcia mięśniowego, zwiększa wydzielanie substancji uspakajających i zwiększa odporność na ból.

3. Nie daj się rutynie
Efekt adaptacji hedonistycznej – polega na tym, że łatwo przyzwyczajamy się do przyjemnych bodźców i po pewnym czasie płynąca z nich satysfakcja słabnie. Przedawkować możemy nie tylko czynności życia codziennego, ale również to, co bardzo kochamy, np. podróże. Sposobem na wkroczenie w życie rutyny jest przeplatanie ulubionych czynności nowymi. Dla odmiany można sięgnąć po grę w szachy, kosza, pracę w ogrodzie. Różnorodność i spontaniczność są czynnikami, które niwelują efekt adaptacji hedonistycznej.


4. Ciesz się chwilą
Specjaliści od terapii redukcji stresu opartej na uważności (Mindfulness), podpowiadają sposób z rodzynką, który pokazuje, jak pozytywnymi doświadczeniami można się delektować. Mała rodzynka, której zazwyczaj nie poświęcamy zbyt dużej uwagi, pomoże w nauce wydobywania rzeczy cudownych w prostych czynnościach. Jedzenie rodzynki (lub innej rzeczy) w tej technice jest pewnego rodzaju medytacją.


Przeciętnie rodzynkę połykamy w całości w sekundę, tu jest inaczej. Jak się to odbywa? Weź rodzynkę i najpierw przyjrzyj się jej uważnie. Obróć w dłoniach, poczuj jej gęstość, jej skórkę. Następnie powąchaj ją. Spójrz na nią pod słońce, połóż na stole, rozwałkuj delikatnie w palcach. Przyjrzyj się jej pod różnymi kątami. Zauważ zagłębienia w skórce. Powoli weź ją do ust, ale nie przegryzaj od razu. Zauważ, co czujesz – na języku, na podniebieniu. Possij ją i dopiero po dłuższej chwili przegryź. Kontynuuj w ten sposób, bardzo uważnie i z otwartością na to, co się pojawi.

5. Spróbuj odpuścić
W pogoni za szczęściem bezustannie szukamy czegoś nowego, co ma za zadanie odmienić nasz los. Wierzymy, że odnajdziemy złoty środek. Tymczasem badania nad prognozowaniem afektywnym dowodzą, że zwykle duże sukcesy cieszą mniej, niż byśmy się spodziewali, a nawet bywają źródłem rozczarowania. Czasem największe szczęście można znaleźć w tych momentach, gdy o nic nie walczymy i nie planujemy żadnych zmian.

Źródło: focus.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE