W upały nie musisz iść do pracy! Należy ci się wolne – pod jednym warunkiem

Redakcja MamaDu
Temperatury przekraczające 30 st. Celsjusza to dla wielu z nas prawdziwa gehenna. Senność, osłabienie, odwodnienie, gorsza koncentracja – to wszystko skutki wpływu upału na nasze organizmy. Wysokie temperatury mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla osób chorych oraz kobiet w ciąży. Ale nie tylko te osoby mają prawo zrobić sobie wolne, gdy temperatura rośnie.
W czasie upałów masz prawo zrobić sobie wolne Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Polskie przepisy jasno określają minimalną temperaturę, jaką musi zapewnić pracownikowi pracodawca. Nie może ona spaść poniżej 14 st. C, a w przypadku pracy biurowej nie może być niższa niż 18 st. C.

Problemem jest ustalenie górnej granicy dopuszczalnej temperatury. Przyjmuje się, że zależy ona od wykonywanej pracy. I tak dla pracy "w szczególnych warunkach", czyli ciężkich prac fizycznych, nie może przekroczyć 26 st. C, dla średnio ciężkiej pracy – 28 st. C, a dla pracy biurowej – 30 st. C. Chodzi oczywiście o temperaturę panującą w miejscu pracy, a nie na zewnątrz.


Jeśli więc pracujemy w klimatyzowanym biurze, gdzie temperatura sięga około 25 st. C, to nawet jeśli na zewnątrz panuje skwar i termometr pokazuje 30 st. C, musimy stawić się w pracy. Jeśli jednak nasze biuro nie ma klimatyzacji, a pracujące non stop wentylatory nie dają ochłody, mamy prawo do wolnego dnia.

Wolne przez upały?
Gdy temperatura w biurze przekracza 30 st. C niektórzy z pracowników mogą odmówić wykonywania obowiązków. Dotyczy to przede wszystkim osób, dla których praca w takich warunkach może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia oraz pracowników młodocianych (którzy skończyli 16 lat, ale jeszcze nie osiągnęli pełnoletności).

Pracownik młodociany może po prostu odmówić przyjścia do pracy. Z kolei osoby z pierwszej grupy – czyli np. osoby przewlekle chore, cierpiące na schorzenia serca, czy kobiety w ciąży – muszą powołać się na Kodeks pracy.

A konkretnie na art. 210 § 1 Kodeksu pracy, który mówi o prawie do powstrzymania się od wykonywania pracy w razie, gdy warunki nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika.

Pracodawca może odmówić?
Pamiętaj, że wolne przysługuje ci tylko wtedy, gdy warunki w miejscu pracy faktycznie są niewłaściwe i mogą być zagrożeniem dla twojego zdrowia.

Jeśli jako przyszła mama źle znosisz upały, lepiej, żebyś nie narażała siebie i dziecka, i została w domu. Zamiar wzięcia wolnego dnia musisz niezwłocznie zgłosić przełożonemu, podając przyczyny. Także w ciągu dnia, gdy temperatura w biurze nagle wzrośnie, możesz odmówić dalszej pracy.

Co ważne – skalę zagrożenia dla zdrowia oceniasz ty, czyli pracownik. Pracodawca może nie przyznać ci racji, jednak musi dać ci wolne, jeśli temperatura w biurze jest zbyt wysoka.

W razie wątpliwości ma jednak prawo zgłosić sprawę do sądu pracy, który rozstrzygnie, kto miał rację – pracownik czy pracodawca? Jeśli z kolei pracodawca próbuje zmusić cię do przyjścia do pracy, a przy tym nie robi nic, aby poprawić warunki panujące w biurze, masz prawo zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy.

Nieobecność, spowodowana niewłaściwymi warunkami w miejscu pracy, nie jest traktowana jako urlop ani jako zwolnienie lekarskie. Wolny dzień jest całkowicie odpłatny.
Źródło: money.pl, infor.pl