Środa Popielcowa: ścisły post i posypywanie głowy popiołem to nie wszystko
- Środa Popielcowa w 2024 roku wypada 14 lutego, jest to święto ruchome.
- Środa Popielcowa nazywana jest również Popielcem lub Wstępną Środą.
- W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestnictwa w Eucharystii. Tego dnia jednak obowiązuje post ścisły.
Środa Popielcowa 2024
Wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy wypada Środa Popielcowa w 2024 roku. Data tego święta nie jest stała, gdyż Środa Popielcowa, zwana także Popielcem, jest świętem "ruchomym" i przypada zazwyczaj między 4 lutego a 10 marca. W 2024 roku Środa Popielcowa wypada 14 lutego.
Co to jest Środa Popielcowa?
Środa Popielcowa w kalendarzu katolickim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, który trwa 40 dni aż do Wielkiego Czwartku, czyli do Wielkanocy. Środa Popielcowa rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu, czyli czasu pokuty i refleksji, przygotowania do wejścia w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Jak się obchodzi Popielec?
W Środę Popielcową wierni przychodzą do kościołów, a na znak przyjętej pokuty księża posypują głowy wiernych popiołem. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija. Ksiądz wypowiada wtedy słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz".
Popiół, którym posypuje się głowy wiernych, pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
Środa Popielcowa: czy obowiązuje post?
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli połączenie postu ilościowego i jakościowego. Oznacza to, że katolicy tego dnia mogą przyjąć tylko trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta. Według nakazów kościelnych, tego dnia wierni nie mają także prawa sięgać po mięso. Nie są zabronione ryby, jaja, nabiał, zboża, kasze, owoce i warzywa.
Z postu ścisłego zwolnione są osoby chore, ze względu na ich stan zdrowia, dzieci oraz osoby powyżej 60. roku życia. Jednak dzieci od 14 roku życia w Środę Popielcową nie mogą jeść mięsa.