Lekarze przepisują maść ze składnikiem, który zagraża zdrowiu, a nawet życiu dzieci

Agnieszka Jaros
Boric Acid, czyli kwas borowy, potocznie borny. Maść z tym składnikiem bywa przepisywana przez dermatologów i pediatrów dzieciom z problemami pieluszkowego zapalenia skóry. Najczęściej, są one produktami na zamówienie, czyli maściami, które farmaceuta sam musi zrobić.
Prawo autorskie: joingate / 123RF Zdjęcie Seryjne
Blogerka Karolina, absolwentka chemii i farmacji, pracująca w aptece spotyka się z tym problemem na co dzień. Nie rozumie dlaczego maści z tak niebezpiecznym składnikiem są przepisywane w celach leczniczych malutkim dzieciom.
Karolina
kremdlaciebie.pl

Pracuję w aptece, gdzie oprócz sprzedaży gotowych leków wykonujemy również leki recepturowe na podstawie recepty lekarskiej. Dość często lekarze dermatolodzy czy pediatrzy przepisują maleństwom, mającym miesiąc, roczek, dwa, maści z kwasem bornym (Acidi borici). Substancja ta została umieszczona na liście substancji dozwolonych z ograniczeniami i preparatów z tą substancją nie powinno się aplikować dzieciom poniżej 3 roku życia. Kiedyś nawet zapytałam dermatologa, co na ten temat myśli. Odpowiedział, że „maści te stosuje się miejscowo, w związku z tym nie powinny zaszkodzić”. To nie była dla mnie satysfakcjonująca odpowiedź... to ja jednak wydawałam te maści Rodzicom.

W komentarzach na facebooku nawiązujących do wpisu Karoliny okazuje się, że jej obawy są słuszne. Mamy potwierdzają, że maści z kwasem bornym były przepisywane na recepcie dla ich dzieci oraz ,że stosowały je na ciele maluchów.
Fot.Screen z Facebooka
Autorka bloga postanowiła zwrócić się do Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka i otrzymała odpowiedź , którą zacytowała na swoim blogu.
Ewa Kamińska
kierownik zakładu farmakologii IMiD, dla kremdlaciebie.pl

Zakaz stosowania kwasu borowego u niemowląt i małych dzieci obowiązuje w wielu krajach europejskich od połowy lat 60. Podstawą do jego wprowadzenia były zgony niemowląt i małych dzieci właśnie po miejscowym stosowaniu preparatów zawierających związki boru. W dostępnym piśmiennictwie znajdują się doniesienia o śmierci co najmniej 37 dzieci, z czego 23 przypadki dotyczą noworodków i niemowląt. Są to głównie prace z lat 60. (do których nasi lekarze nigdy nie zajrzą), ale informacje na ten temat podają też takie pozycje współczesne, jak np. Martindale i SEDA. Dyrektywa UE stanowi jedynie kontynuację tego zakazu. Bor jest bardzo toksycznym pierwiastkiem, który z łatwością przenika przez niedojrzałą, często zmienioną zapalnie i zmacerowaną skórę pod pieluszką i może powodować zarówno uogólnione działania niepożądane (np. wymioty, biegunkę, wysypkę na skórze i błonach śluzowych, brak apetytu), jak i działanie toksyczne (...) na wątrobę, nerki.


Karolina z kremdlaciebie.pl przyznaje, że gdy rodzice przychodzą do niej z taką receptą, ona proponuje zastąpienie kwasu bornego wodą. Bez problemu można poprosić o to farmaceutę. Jednak rodzice darzą lekarzy dużym zaufaniem, są przekonani, że skoro ten ją przepisał dla ich dziecka, to wie co robi. Oczywiście, że większości maluchom pewnie nic nie będzie, ale skoro istnieje ryzyko poważnego zaszkodzenia swojemu dziecku, to po co ryzykować?
Jakie są fakty?
Kwas borowy jest obecny w soli morskiej lub roślinach i jest rozpuszczalny w wodzie.
Ogranicza rozwój mikroorganizmów, dzięki czemu niweluje przykry zapach np. stóp.
W kosmetykach jest regulatorem pH. Substancją konserwującą, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np. nabierając krem palcem).
Boric Acid jest dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu:
w zasypkach - 5% ( ale nie dozwolone w zasypkach dla dzieci poniżej 3 lat)
w produktach do higieny ustnej - 0,1%,
innych produktach z wyjątkiem produktów do kąpieli i trwałej ondulacji - 3%


Pewne jest jedno: "Nie stosować w produktach dla dzieci poniżej 3 lat. Nie stosować na uszkodzoną lub podrażnioną skórę" - informuje kosmopedia.org.

Źródło: kremdlaciebie.pl, kosmopedia.org