Na ból brzucha malucha i nie tylko. 11 naturalnych lekarstw, które znajdziesz w swoim domu

Prawo autorskie: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Każdego może dopaść ból brzucha. Czasami jest to kwestia przejedzenia, innym razem może oznaczać lekkie, bądź ostre zatrucie pokarmowe. U dzieci, często jest to niestrawność wynikająca ze spożycia zbyt dużej ilości ciężkich dla nich produktów. Nadmiar łakoci, fast-foodów pozbawionych wartości odżywczych, zakłóca ich proces trawienia. Jest na to kilka domowych sposobów...

Herbata rumiankowa
Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha. Ponadto ułatwia zasypianie.

Woda z cytryną
Ciepła woda z dodatkiem soku z połowy cytryny zmniejsza ból brzucha, a najlepsze, że właściwe każdy ma ją w domu.

Ocet jabłkowy
Spożycie roztworu octu jabłkowego (kilka łyżeczek na szklankę zimnej lub ciepłej wody) przed posiłkiem korzystnie wpływa na absorpcję składników odżywczych. Ponadto zwalcza ból brzucha.

Sok z jabłek
Mocno rozcieńczony sok z wodą łagodzi objawy zapalenia żołądka i jelit. Naukowcy z Kanady przebadali 647 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, które znalazły się w szpitalu z powodu odwodnienia wywołanego niestrawnością. Połowa dzieci otrzymała do picia elektrolity, a druga część sok jabłkowy. Okazało się, że te, które piły sok potrzebowały mniejszej dawki płynów dożylnych, a ich leczenie trwało krócej.

Soda oczyszczona
Mieszanka sody oczyszczonej i wody (łyżeczka sody na szklankę ciepłej wody) to tradycyjny sposób na zwalczenie niestrawności lub zgagi.
Woda z solą
Szklanka ciepłej wody z dodatkiem łyżeczki soli przynosi ulgę przy bólu brzucha, a także jak dokucza nam nieprzyjemne uczucie w gardle. Rozwór trzeba wypić szybko, jednak nie jest on wskazany osobom z nadciśnieniem.


Mięta
Znana wszystkim od pokoleń. Herbata miętowa to jedno z najlepszych rozwiązań na ból brzucha.
"Bardzo dobre efekty przynosi także przeżuwanie liścia mięty, ponieważ korzystnie wpływa na proces trawienia, pobudza apetyt i łagodzi bóle miesiączkowe" - czytamy na portal.abczdrowie.pl

Imbir
Ma właściwości przeciwzapalne, wzmacnia odporność - to już wiemy. Imbir jednak usprawnia też proces trawienia i łagodzi dolegliwości bólowe brzucha. Najsilniej działa ten świeży, ale napicie się herbaty z imbirem też jest dobrym rozwiązaniem.

Jagody
To skuteczny lek na biegunkę, zatrucia pokarmowe "Działają bowiem przeciwzapalnie na śluzówkę jelit, hamują krwawienia z naczyń włosowatych, łagodzą bóle brzucha i nudności. Ponadto korzystnie wpływają na wzrok i układ krążenia, rozszerzają naczynia wieńcowe i uszczelniają ściany naczyń włosowatych, przyśpieszają ustępowanie zmian zapalnych przewodu pokarmowego. Gdy męczy cię biegunka sięgnij po suszone jagody lub z ich liści sporządź napar - ich silne właściwości przeciwbiegunkowe szybko zlikwidują problem" - informuje poradnikzdrowie.pl. Ponadto mają właściwości bakteriobójcze. Warto sobie je zamrozić, by móc po nie sięgnąć bez względu na porę roku.

Warto zaopatrzyć się również w:

Aloes
A właściwie sok na jego bazie. Skutecznie zwalcza zaparcia, łagodzi wzdęcia, biegunkę oraz bolesne skurcze brzucha.

Siemię lniane
Wywar z siemienia łagodzi dolegliwości żołądkowe i likwiduje problemy z zaparciami. Szczególnie polecane są kobietom w okresie menopauzalnym, ze względu na właściwość regulacji poziomu estrogenów w organizmie.

Pamiętajmy, że kiedy ból brzucha zbyt długo się utrzymuje i domowe sposoby zawodzą, należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Nigdy nie wiadomo, czy nie jest to np. atak wyrostka robaczkowego. Ponadto, u najmłodszych dzieci każde zatrucie pokarmowe wymaga pilnej konsultacji medycznej, gdyż ich organizm szybko się odwadnia. Starsze dzieci przechodzą to już nieco spokojniej i w ich przypadku wizyta u lekarza jest konieczna jedynie w ciężkich, powikłanych zatruciach.


Źródło:portal.abczdrowie.pl, poradnikzdrowie.pl, fakt.pl
Trwa ładowanie komentarzy...