Grupa dzieci z przedszkola bawi się na placu zabaw.
Nauczycielka nie przyjmuje do domowego przedszkola dzieci, których rodzice nie są punktualni. fot. oksix/123rf.com
Reklama.

Domowe przedszkole

Rodzice, którzy chcieli zapisać swoje dziecko do żłobka, przedszkola czy szkoły, doskonale wiedzą, ile stresu wiąże się ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Szukają placówek bezpiecznych, przyjaznych dzieciom, z odpowiednio wykwalifikowaną kadrą, często także działających w konkretnym nurcie wychowawczym czy edukacyjnym. Z drugiej strony – decydując się powierzyć komuś opiekę nad dzieckiem – muszą zaakceptować zasady, jakie obowiązują w danej placówce.

W ciekawy sposób opowiedziała o tym brytyjska nauczycielka wychowania przedszkolnego, która prowadzi domowe przedszkole o nazwie Busy Bunnies. Opiekuje się maksymalnie sześciorgiem dzieci w wieku przedszkolnym i oferuje miejsca "w trybie pełnoetatowym, częściowym, semestralnym oraz wakacyjnym" – jak można przeczytać na stronie childcare.co.uk. Dodatkowo na swoim TikToku codziennie publikuje inspiracje na posiłki dla kilkulatków, pokazuje, czego dzieci uczy i jak spędza z nimi czas.

Nie każdy rodzic nadaje się do współpracy

W jednym z filmów opublikowanych na TikToku opowiedziała, że bardzo starannie dobiera rodziców, z którymi współpracuje. Jak tłumaczy, robi to przede wszystkim dla własnego spokoju, by zapewnić sobie i rodzinom dzieci harmonijną, partnerską relację opartą na zaufaniu. Jeśli już na pierwszych spotkaniach rodzice próbują narzucać swoje warunki – dotyczące godzin pracy, opłat czy zasad obowiązujących w placówce – kobieta od razu rezygnuje ze współpracy.

W nagraniu, które szybko zyskało popularność, wymienia trzy typy rodziców, których dzieci nie przyjmuje do swojego przedszkola:

  1. Rodzice niezdecydowani, którzy odwiedzają wiele placówek i traktują jej ofertę jak jedną z wielu. Według nauczycielki ważne jest, by dziecko trafiało do niej nieprzypadkowo, a rodzice podzielali jej wartości i ufali jej kompetencjom pedagogicznym.
  2. Rodzice, którzy nie szanują jej metod wychowawczych, ani faktu, że jest wykształconym pedagogiem. Decydując się na zapisanie dziecka, powinni akceptować reguły panujące w placówce.
  3. Rodzice niepunktualni – już spóźnienia na spotkania organizacyjne są dla niej sygnałem braku szacunku. Jak podkreśla, potrafi być elastyczna, ale punktualność traktuje jako podstawę dobrej współpracy.

Jesteście którymś z tych typów rodziców?

Czytaj także: