Chodzi o pewne ścieżki, które ciało dziecka zapamiętuje. Nie wystarczą słowa, jeżeli swoim działaniem nauczymy ich czegoś innego.
"Chodzi o pewne ścieżki, które ciało dziecka zapamiętuje. Nie wystarczą słowa, jeżeli swoim działaniem nauczymy ich czegoś innego". Fot. Pexels.com
Reklama.

Jedna lekcja

Dr Becky jest psycholożką światowej sławy. Jej przemówienia, kursy, posty mają kilkumilionowe odsłony.

W jednym z ostatnich postów podjęła temat wsparcia emocjonalnego, jakie może i powinien zapewnić rodzic. W nagraniu mówi: "Zależy mi bardzo na tej jednej rzeczy w relacji z moimi dziećmi. Pragnę, by ich ciała zakodowały, że kiedy w ich życiu dzieje się coś złego – mogą i przychodzą do matki. (…) Chcę, by wiedziały: Moja mama jest pierwszą osobą, do której przyjdę po wsparcie i pomoc. Nie ostatnią osobą, której powiem, ponieważ mogę mieć problemy".

I wyjaśnia, czym ten kod ciała według niej jest: "Chodzi o pewne ścieżki, które ciało dziecka zapamiętuje. Nie wystarczą słowa, jeżeli swoim działaniem nauczymy ich czegoś innego. Nie wystarczy, by słyszały: zawsze możesz do mnie przyjść. Chodzi o ich doświadczenie komfortu i reakcji, kiedy przychodziły do nas w dzieciństwie. To ich ciało zapamięta. Doświadczenie i emocje, nie słowa".

Bezpieczna zatoka

I tak sobie myślę w kontekście słów terapeutki, jak ważne to jest, szczególnie teraz. W czasach trudnych, pełnych abstrakcji, wyzwań, poważnych problemów, napięcia i nieporozumień. W czasach, kiedy dostępność świata dorosłych jest dla dzieci zagrożeniem. W świecie, w którym tak trudno już o niewinne dzieciństwo wypełnione beztroską. Kiedy wystarczy wziąć w dłoń telefon, by zobaczyć i usłyszeć treści nieprzeznaczone dla dziecięcych uszu. W świecie, w którym nie trzeba wychodzić z pozornie bezpiecznego domu, by stać się ofiarą przemocy, mowy nienawiści.

W tym świecie właśnie tak bardzo potrzebujemy być przy naszych dzieciach. Autentycznie, bez kompromisów. Być dostępnymi emocjonalnie, fizycznie, komunikacyjnie. Być przy nich, nie po to, by zamykać je w klatkach, ale po to, by miały ten cień bezpieczeństwa, tę zatokę, oparcie, świadomość, że cokolwiek się wydarzy – rodzic zawsze jest przy nich.

Czytaj także: