"Udane relacje społeczne to fundament szczęśliwego dzieciństwa".
"Udane relacje społeczne to fundament szczęśliwego dzieciństwa". Fot. Pexels.com
Reklama.

By wesprzeć siebie i dziecko w tej podróży ku szczęściu, można kierować się między innymi tymi krokami…

6 nawyków ku szczęściu

1. Relacje społeczne.

Dzieci, które uczą się, jak budować dobre i wspierające relacje z rówieśnikami oraz dorosłymi, rozwijają swoje poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Udane relacje społeczne to fundament szczęśliwego dzieciństwa. Warto więc zachęcać dziecko do spędzania czasu z przyjaciółmi, rozwijać umiejętności komunikacyjne oraz rozwiązywania konfliktów w sposób konstruktywny.

2. Motywacja do tego, co im służy.

Dzieci, które rozumieją, co im sprzyja i co pozytywnie wpływa na ich rozwój, mają większe poczucie kontroli nad swoim życiem. Ważne jest, aby wspierać je w podejmowaniu zdrowych wyborów. Codziennie sugerować im jakąś część przyjemności: rozmowa z kimś bliskim, docenienie smaku posiłku, spacer.

Dzieci, które motywowane są do podejmowania działań, które rzeczywiście im służą, rozwijają poczucie satysfakcji i wewnętrznej harmonii.

3. Uważność.

Uważność, czyli pełne bycie w danej chwili, pomaga dzieciom radzić sobie z emocjami i stresem. Ćwiczenie uważności, np. poprzez proste ćwiczenia oddechowe czy skupianie się na zmysłach, pozwala dzieciom lepiej zarządzać swoimi uczuciami i reagować na nie w sposób zrównoważony. Uważność wspiera również rozwój koncentracji i samoświadomości, co wpływa na poczucie szczęścia.

4. Wdzięczność.

Wprowadzenie nawyku wdzięczności w życie dziecka pomaga mu dostrzegać autentyczne piękno momentu. Dzięki temu dzieci uczą się doceniać małe rzeczy – obecność drugiego człowieka, małe radości, śmiech. Codzienne wskazywanie wdzięczności, nazywanie jej, sprzyja budowaniu poczucia szczęścia z życia, wspiera w radzeniu sobie z wyzwaniami.

5. Wyznaczanie celów.

Dzieci, które uczą się stawiać sobie cele i konsekwentnie dążyć do ich realizacji, budują pewność siebie i poczucie spełnienia. Może to dotyczyć zarówno małych, jak i większych celów, takich jak ukończenie projektu szkolnego czy nauka nowej umiejętności. Wyznaczanie celów daje dziecku poczucie spełnienia, a to znowu ma wielki wpływ na zaangażowanie w działania, które podejmuje.

6. Hojność.

Hojność i dzielenie się z innymi wpływają na poczucie szczęścia nie tylko u obdarowanego, ale także u samego dziecka. Uczenie dzieci, jak dzielić się z innymi – zarówno materialnie, jak i emocjonalnie – sprawia, że zaczynają dostrzegać wartość w relacjach międzyludzkich i w pomaganiu innym. Dzieci, które praktykują hojność, uczą się empatii i troski, a to, w połączeniu z radością z dzielenia się, daje im poczucie wewnętrznej satysfakcji.

Dobre życie

Wprowadzenie tych sześciu nawyków (i więcej, jeżeli to tylko możliwe) w życie dziecka może znacząco wpłynąć na jego poczucie szczęścia, pomagając mu w budowaniu zdrowych relacji, radzeniu sobie z emocjami i rozwoju osobistym. Proste zmiany, które wprowadzamy na co dzień, mogą przynieść wielkie efekty – zarówno dla dziecka, jak i dla całej rodziny.

Źródło: Huffpost.com

Czytaj także: