Toksyczne relacje niszczą naszą psychikę od środka. Powoli, ale systematycznie. Każdego dnia zabierają cząstkę pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa czy wiary we własne możliwości. Jeśli toksyczna relacja powstaje na płaszczyźnie matka-dziecko, to jej moc przybiera na sile, a skutki są tragiczne.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Relacja między matką a dzieckiem powinna być tą wyjątkową, wręcz magiczną. Powinna zapewniać poczucie bezpieczeństwa, miłości i akceptacji. Zdarza się, że nie wygląda tak, jak powinna i przybiera wymiar tej toksycznej.
Kim jest toksyczna matka?
Toksyczna matka to osoba, która swoimi zachowaniami i postawami wywiera negatywny wpływ na emocjonalny i psychiczny rozwój dziecka (tak przynajmniej to widzę, ale nie twierdzę, że jest to w 100 proc. fachowe określenie). Toksyczna matka, zamiast zapewniać wsparcie i miłość, stwarza atmosferę, która nie jest taką, jakiej dziecko by oczekiwało.
O toksycznej relacji przeczytałam ostatnio w mediach społecznościowych na profilu psychologa Roksany Benedykciuk. Ten wpis powinna choć raz zobaczyć każda matka.
Toksyczne zachowania matki:
Oczekuje, że będziesz ciągle się nią interesować.
Mówi ci, co masz robić.
Krytykuje, gdy postępujesz tak, jak ty chcesz.
Stawia siebie w roli ofiary.
Wzbudza poczucie winy, gdy postępujesz niezgodnie z jej oczekiwaniami.
Stosuje szantaż emocjonalny w postaci obrażania się lub milczenia do momentu, aż jej ulegniesz.
Wypomina, ile dla ciebie robi lub robiła.
Ciągle cię krytykuje i ocenia.
Przykre, ale prawdziwe (niestety)
Toksyczna matka często próbuje kontrolować każdy aspekt życia dziecka, nie dając mu przestrzeni na rozwój samodzielności. Podejmuje decyzje za nie, ignoruje jego uczucia i potrzeby.
Zamiast wspierać i dodawać otuchy, systematycznie krytykuje i skupia się na jego wadach. Takie działania obniżają poczucie własnej wartości dziecka i prowadzą do kompleksów. Toksyczna matkamoże być nieprzewidywalna — raz kochająca, innym razem zimna i nieobecna. Jej zachowanie może być dla dziecka trudne do zrozumienia.
I tak to się kończy
Toksyczna matka często być może nie zdaje sobie sprawy ze swoich poczynań. Robi coś nieświadomie, a niekiedy może nawet i w trosce o dobro dziecka. Nie wie, że jej zachowanie, słowa i czyny nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.
Dzieci, które wychowywane są w krzywdzącym środowisku, mogą nie wierzyć w siebie, mogą mieć trudności z wyrażaniem swoich potrzeb. Nie czują się bezpiecznie, nie wiedzą, na czym stoją. Są jakby zawieszone w powietrzu i nie potrafią stabilnie stąpać po ziemi.
Przypuszczam, że dzieci toksycznych matek mogą być w przyszłości nadmiernie krytyczne w stosunku do siebie, niezdolne do asertywnego wyrażania swoich potrzeb. Bez wsparcia, zrozumienia i pomocy, mogą powielać zachowania swoich rodziców, uznając je za najlepsze z możliwych.
Współczesne pokolenie dzieci, które wychowywane będzie przez toksyczne matki, prędzej czy później wyląduje na kozetkach. W przeciwnym razie w dorosłym życiu może być mu bardzo ciężko.