Coraz częściej słyszy się, że brak prac domowych to kłopot. Dzieci upierają się, że nic nie muszą, a rodzice nie wiedzą, jak zachęcić je do systematycznego powtarzania materiału. Tymczasem samodzielna nauka to ważny element edukacji, jednak tradycyjne "usiądź i naucz się" nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Jak więc skłonić dziecko do pracy bez zbędnego stresu? Te trzy triki zachęcą je do wykonywania wyznaczonych zadań.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Uczniowie, szczególnie ci z klas młodszych, potrzebują pomocy w wyznaczaniu poszczególnych zadań: "Poucz się matematyki" będzie zbyt ogólne i zbyt abstrakcyjne. Z kolei kilka zadań do wykonania może przytłaczać, dlatego fajnym pomysłem jest podzielenie pracy na mniejsze części oraz wizualizacja postępów.
Dostosuj metody do dziecka
Warto pamiętać, że dzieci mają krótszą zdolność koncentracji. Oznacza to, że mniejsze, konkretne cele są dla nich bardziej osiągalne, zwiększają także ich motywację do działania. Każde zrealizowane zadanie daje poczucie sukcesu, budując pewność siebie i rozwijając systematyczność, która jest niezbędna w nauce.
Bardzo przydatna jest także wizualizacja postępów, gdyż dodatkowo wzmacnia zaangażowanie. Dzięki niej dzieci mogą zobaczyć progres, a także zrozumieć, że wykonanie nawet niewielkiego zadania przyczynia się do większego osiągnięcia. Jak przełożyć to na proces uczenia się? Są na to sprytne trki!
Oto trzy metody, które mogą pomóc:
Kwiat rosnący na ścianie: Na ścianie (lub tablicy) umieszczamy rysunek łodyżki kwiatu. Dziecko za każde wykonane zadanie dodaje do niego płatek. Z każdym kolejnym krokiem kwiat "rośnie" i staje się coraz piękniejszy.
Drzewko z owocami: Na ścianie lub kartce rysujemy drzewo. Za każde wykonane zadanie dziecko może przykleić do drzewa owoc, np. jabłko. Kiedy drzewo jest pełne owoców, oznacza to, że wszystkie zadania zostały wykonane, a cel osiągnięty.
Słońce z promieniami: Rysujemy na kartce słońce, a każde wykonane zadanie dodaje mu nowy promień. Kiedy słońce jest pełne promieni, oznacza to, że wszystkie zadania zostały wykonane, a cel osiągnięty.
Dlaczego to działa?
Motywowanie dziecka do samodzielnej nauki nie musi być trudne ani stresujące. Dzięki takim wizualnym metodom jak kwiat rosnący na ścianie, drzewko z owocami czy słońce z promieniami, dziecko widzi, jak jego praca przynosi efekty, a także że jest coraz bliżej osiągnięcia celu.
To nie tylko sprzyja systematycznej nauce, ale również buduje u dziecka pozytywne skojarzenia z samodzielną pracą. Spróbujecie?