Wyjście do kina czy wieczór filmowy w domu lub ogrodzie to okazja do tego, by miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Dzieciom także podoba się taka atrakcja. Wiele osób nie wyobraża sobie oglądania filmu bez popcornu. Ratownicy jednak przestrzegają przed podaniem tego produktu małym dzieciom. Bezpieczna granica wieku jest znacznie wyższa, niż mogłoby się wydawać.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Popcorn wydaje się bezpieczną przekąską także dla małych dzieci. Co więcej, wiele osób wybiera ją jako zdrowszą alternatywę dla chipsów i innych przekąsek. Jest lekkostrawny i niskokaloryczny, bogaty w błonnik, ma mniej tłuszczu i soli. Tymczasem ratownicy i lekarze ostrzegają, że produkt ten nie nadaje się nie tylko dla niemowląt, ale i dla przedszkolaków. Mało rodziców ma świadomość, jak łatwo takie ciało obce może przedostać się do płuc kilkulatka.
Film otwiera oczy
Ratowniczki medyczne prowadzące instagramowy profil @tinyheartseducation postanowiły uświadomić, jakie zagrożenia niesie za sobą spożywanie popcornu przez niemowlęta, ale i też nieco starsze dzieci. Oprócz tego, że dziecko może się zadławić, to istnieje także drugie zagrożenie, czyli tzw. aspiracja ciała obcego.
"Popcorn jest trudny do pogryzienia i przełknięcia przez małe dzieci, może także łatwo dostać się do ich płuc" – czytamy w poście, a animacja w nim zamieszona obrazuje dokładnie, co może się stać z niepozornym ziarenkiem.
Przez to, jaki kształt ma ziarenko popcornu, trudno je przeżuć. Jest też lekkie, więc dziecko może łatwo wciągnąć do płuc. Warto mieć świadomość, że "popcorn jest powszechnym sprawcą aspiracji" – czytamy.
Eksperci mówią o tym, że poniżej 5. roku życia dzieci absolutnie nie powinny być częstowane taką przekąską.
Ciało obce w płucach: objawy aspiracji
Najczęściej niepokojące objawy pojawiają się po lekkim zadławieniu lub zaraz po zjedzeniu popcornu. Niepokoić powinien: zwiększony wysiłek oddechowy lub szybki oddech, utrzymujący się kaszel, świszczący dźwięk podczas oddychania.
Przy lekkich objawach koniecznie trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
Natomiast jeśli malec wykazuje umiarkowane lub ciężkie oznaki niewydolności oddechowej, natychmiast należy zadzwonić po karetkę.
Ratownicy przestrzegają nie tylko przed popcornem. Do podobnych problemów może prowadzić spożycie takich produktów, jak: