Ta informacja zapewne zdenerwuje wszystkich, którzy czekają na swój urlop albo właśnie się na niego wybierają. W Polsce, kiedy w wakacje przychodzą do nas fale upałów, wiele osób cieszy się, że może bezchmurne, słonecznie dni spędzić na odpoczynku nad morzem lub jeziorem. Zaraz po takim upale pojawiają się jednak sinice, psujące relaks nad wodą.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Najczęściej zaraz po kilku słonecznych dniach przychodzi alert dotyczący jakości wód. Podczas upałów w zamkniętych zbiornikach wodnych (stawach, jeziorach) oraz w Morzu Bałtyckim, dochodzi do kwitnienia wody, czyli rozwoju fitoplanktonu (m.in. sinic), które rozwijają się pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne i ciepło.
Rozwój alg, sinic i bakterii w akwenach może popsuć wakacyjne plany, bo kiedy występuje zakwit wody, strzeżone kąpieliska zostają zamknięte, a woda nie nadaje się do kąpieli. Na początku lipca w mediach pojawiła się informacja o pierwszych zamkniętych kąpieliskach. Jest to efekt fali upałów w Polsce, którą odnotowano w ostatnim tygodniu czerwca 2024 r.
Jak podaje Radio ZET, sinice w Bałtyku już są aktywne – zakwit wody miał miejsce kilka dni temu i od 1 lipca można je zauważyć na wybrzeżu w niektórych nadmorskich kąpieliskach. Sanepid wydał ostrzeżenie o ich obecności i zakaz kąpieli w dwóch miejscach: w Mielnie (wejście 220) oraz Unieściu (wejście 221). Sinice są o tyle niebezpieczne, że produkują toksyny zatruwające wodę, a te mogą powodować:
podrażnienie spojówek,
problemy skórne,
zatrucia pokarmowe i dolegliwości żołądkowe,
problemy neurologiczne.
Do objawów zatrucia sinicami należą też nudności i wymioty, gorączka, bóle brzucha, biegunka.
Serwis kąpieliskowy Ministerstwa Zdrowia
Warto pamiętać, że planując wyjazd albo samo wyjście nad wodę (już podczas urlopu), można śledzić postępowanie bytowania sinic w zbiornikach wodnych. Sanepid prowadzi specjalną stronę, na której na bieżąco są aktualizowane informacje wraz z mapami, w których akwenach obecne są sinice. Polecamy korzystać ze strony każdego dnia, podczas którego zamierzacie kąpać się w morzu lub jeziorze.
Serwis kąpieliskowy zawiera informacje o adresie kąpieliska, jakości wody (z datą tegorocznego badania) i klasyfikacji jej. Warto go śledzić szczególnie w te wakacje, bo synoptycy zapowiadają wyjątkowo upalne wakacje, a co za tym idzie – sinicie, algi i bakterie mogą w wodzie pojawiać się częściej niż zazwyczaj.